Dobra wiadomość dla kredytobiorców. Czekanie na wpis do ksiąg wieczystych już bez kosztów

Koniec z dodatkowymi opłatami za oczekiwanie na wpis do ksiąg wieczystych. Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizację przepisów o kredycie hipotecznym, które zakładają zwrot opłat ponoszonych przez kredytobiorców w oczekiwaniu na wpis hipoteki do ksiąg wieczystych.

Nowelizacja ma być odpowiedzią na wydłużające się formalności wieczystoksięgowe. - Po tych zmianach spłacający kredyty wyraźnie odczują to w swych kieszeniach – mówił o ustawie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

Zobacz wideo Co najlepiej zrobić teraz z kredytem? Czy nadpłacać raty? [Q&A]

Kredyt hipoteczny. Koniec z opłatami za "oczekiwanie"

Nowe przepisy mają zapobiegać pobieraniu przez banki dodatkowych opłat w okresie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej hipoteki zabezpieczającej kredyt, zaciągany przez konsumenta na zakup nieruchomości. W wielkich miastach na taki wpis trzeba czasem czekać nawet rok, a w międzyczasie naliczane są dodatkowe opłaty m.in. marża banku

Zgodnie z nowymi przepisami, w przypadku naliczenia przez bank dodatkowego kosztu kredytu, związanego z oczekiwaniem na wpis do księgi wieczystej hipoteki zabezpieczającej spłatę udzielonego kredytu, ustanawianej na rzecz tego banku, po dokonaniu wpisu opłata lub prowizja podlega zwrotowi, lub zaliczeniu na poczet innych należności obciążających kredytobiorcę. 

"Projektowana regulacja będzie miała zastosowanie do umów o kredyt hipoteczny zawartych po dniu wejścia w życie ustawy oraz do umów zawartych przed tym dniem, jeżeli do dnia jej wejścia w życie nie dokonano wpisu hipoteki stanowiącej zabezpieczenie kredytu hipotecznego do księgi wieczystej" - czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Nowelizacja pozwoli zaoszczędzić kredytobiorcom 500 zł miesięcznie

- Dodatkowe opłaty dla banków przy zaciąganiu kredytu hipotecznego miały charakter nadzwyczajnego "ubezpieczenia" ryzyka kredytowego. Tymczasem w praktyce niemal w każdym przypadku wpis hipoteki jest dokonywany zgodnie z wnioskiem. A więc zakładanego przez banki ryzyka praktycznie nie ma. Skoro zatem ryzyko uzasadniające dodatkowe koszty nie istnieje, nadzwyczajna opłata powinna być swoistą kaucją - tłumaczył wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Ustawa przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości została podpisana 16 sierpnia przez prezydenta Andrzeja Dudę. Według informacji resortu dzięki nowym przepisom niektórzy kredytobiorcy będą mogli zaoszczędzić nawet 500 zł miesięcznie. Zwrot dodatkowych kosztów będzie następował w terminie 60 dni od dnia wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Przepisy wejdą w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. 

Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło także działania, które mają skrócić oczekiwanie na wpis do księgi wieczystej, m.in. dzięki powierzeniu notariuszom takich wpisów jak wyodrębnienie nowej nieruchomości lokalowej i wpis hipoteki.   

Więcej o: