Wakacje kredytowe. Mateusz Morawiecki: Wp造n窸o ponad 800 tys. wniosk闚

Polskie rodziny z這篡造 do tej pory ju ponad 800 tysi璚y wniosk闚 o wakacje kredytowe - powiadomi premier Mateusz Morawiecki. Jak z這篡 wniosek? Kto mo瞠 skorzysta z wakacji kredytowych?

Wakacje kredytowe pozwalają zawiesić spłatę rat kredytu w 2022 i przyszłym roku, maksymalnie przez 8 miesięcy. Rozwiązanie wprowadzono w reakcji na wzrost rat kredytów spowodowany podwyższaniem stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Jak przekazał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki, do tej pory polskie rodziny złożyły już ponad 800 tysięcy wniosków.

Wakacje kredytowe. Kto może skorzystać?

Wnioski o wakacje kredytowe mogą składać wszyscy klienci banków od 29 lipca br. Spłatę swojego kredytu można zawiesić zarówno na dwa miesiące w trzecim jak i na dwa miesiące w czwartym kwartale 2022 r., a także po jednym miesiącu w każdym kwartale 2023 r.

Więcej o finansach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wakacje kredytowe dotyczą osób, które wzięły kredyt w polskiej walucie na własny cel mieszkaniowy. Należy pamiętać, że wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek. Aby móc skorzystać z wakacji kredytowych, trzeba zawrzeć umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 r., a także zakończyć okres kredytowania co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.

Wakacje kredytowe. Jak złożyć wniosek?

Wnioski o wakacje kredytowe można złożyć nie tylko w formie elektronicznej, ale też papierowej. Ma to związek z wieloma "nieprawidłowościami przy składaniu wniosków o udzielenie odroczenia spłaty rat kredytu hipotecznego" - przekazano na stronie internetowej Rzecznika Finansowego.

Wniosek o wakacje kredytowe możemy pobrać ze strony internetowej Rzecznika Finansowego. Należy w nim uwzględnić niezbędne informacje, wydrukować i zanieść do banku. Wniosek powinien zawierać:

  • oznaczenie konsumenta;
  • oznaczenie kredytodawcy;
  • oznaczenie umowy;
  • wskazanie wnioskowanego okresu lub okresów zawieszenia spłaty kredytu;
  • oświadczenie, że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych;
  • klauzulę odnoszącą się do pkt 5 o treści: "Jestem świadom odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia".

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Turek: Wakacje kredytowe są rozwiązaniem dla osób, które mają teraz problem ze spłatą rat
Wi璚ej o: