Bon turystyczny zostanie przedłużony? "Rozważane są różne opcje"

"Rzeczpospolita" nieoficjalnie dotarła do informacji o tym, że bon turystyczny może zostać przedłużony. Ministerstwo Sportu i Turystyki również nie zaprzeczyło takiej możliwości. "Trwają pracę nad ewentualnym przedłużeniem" - poinformowano. Wydłużenie czasu trwania bonu ma być odpowiedzią na apele branży, a także wynikać z mniejszego zainteresowania programem.

Bon turystyczny został uruchomiony 1 sierpnia 2020 r. Ma wartość 500 zł i jest przyznawany jednorazowo na każde dziecko do 18. roku życia. Na dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności rodzice otrzymają dodatkowe 500 zł, co razem daje 1000 zł dofinansowania. Całość można przeznaczyć na wypoczynek, ale tylko w Polsce. Program ma obowiązywać do końca września 2022 roku.

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Bon turystyczny z mniejszym zainteresowaniem niż zakładano

"Do tej pory rodzice i opiekunowie z 4,3 mln przyznanych bonów aktywowali ponad 3,5 mln" - czytamy w komunikacie ZUS z początku sierpnia. Podkreślono, że wciąż pozostaje 776 tys. bonów turystycznych na kwotę 528 mln zł, które jeszcze w ogóle nie zostały aktywowane. Łączna liczba bonów, które czekają na wykorzystanie (nieaktywne; aktywne, ale niewykorzystane i częściowo wykorzystane), to ponad 2 mln. Z tego powodu rząd zaczął rozważać przedłużenie ważności bonu.

"Rzeczpospolita" donosi, że gdy kilka tygodniu temu pytała Ministerstwo Sportu i Turystyki o możliwość przedłużenia ważności bonu, resort odpowiedział przecząco. W ostatnich dniach ta narracja się jednak zmieniła. Nieoficjalnie dziennik dowiedział się, że jeśli tylko będzie taka wola polityczna, informacja o przedłużeniu bonu zostanie podana na początku września. Gazeta poprosiła o komentarz resort, który nie wyklucza takiego rozwiązania. 

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Bon turystyczny zostanie przedłużony?

"Finansowanie programu Polski Bon Turystyczny odbywa się ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Trwające prace analityczne nad ewentualnym przedłużeniem jego istnienia będą rzutować na możliwość wydłużenia realizacji programu" - przekazano w odpowiedzi "Rzeczpospolitej".

Dziennik informuje, że resort rozważa różne opcje. Przywołuje też postulaty branży, która rekomenduje przedłużenie ważności bonów do końca pierwszego kwartału 2023 r. Jednym z powodów, dla których ważność bonu mogłaby zostać przedłużona, jest pozytywny wpływ na branżę turystyczną. Nieoficjalnie to przedstawiciele tej branży mieli rekomendować jego przedłużenie.

Bon turystyczny - jak złożyć wniosek?

Polska Organizacja Turystyczna w raporcie podsumowującym działalność bonu zaznaczyła, że liczba nowych podmiotów turystycznych, które pojawiły się w oficjalnych ewidencjach, wzrosła o 30 proc.- Otrzymaliśmy pozytywne sygnały z gmin, które do swoich ewidencji wpisywały nowych przedsiębiorców lub przedsiębiorcy aktualizowali dane - mówił Przemysław Marczewski, rzecznik prasowy POT. 

Bon aktywować można w dowolnym momencie, nawet na dzień przed planowanym wyjazdem. Bon przyznawany jest w formie dokumentu elektronicznego. Ma on unikalny, 16-cyfrowy numer. Nie podlega wymianie na gotówkę ani na inne środki płatnicze. Można nim płacić kilkakrotnie, aż do wyczerpania kwoty. Wsparcie można wykorzystać jeszcze do 30 września 2022 roku. Do tego czasu trzeba zrealizować płatność bonem, zaś sama usługa może się odbyć nawet po tej dacie.

Więcej o: