Efekt uboczny bonu turystycznego. Nielegalny handel w internecie - do 29 lipca wpłynęło 179 zgłoszeń

Zmniejszenie liczby przedsiębiorstw działających w szarej strefie i handel bonami turystycznymi w mediach społecznościowych - to skutki funkcjonowania bonu turystycznego, których rząd nie planował, wprowadzając prorodzinny program. Bon turystyczny to dokument elektroniczny uprawniający do kwoty 500 zł na każde dziecko. Środki można wykorzystać do końca września 2022 roku na wakacyjny wypoczynek.

Bon turystyczny został uruchomiony 1 sierpnia 2020 r. "Do tej pory rodzice i opiekunowie z 4,3 mln przyznanych bonów aktywowali ponad 3,5 mln" - czytamy w komunikacie ZUS z początku sierpnia. Podkreślono, że wciąż pozostaje 776 tys. bonów turystycznych na kwotę 528 mln zł, które jeszcze w ogóle nie zostały aktywowane. Łączna liczba bonów, które czekają na wykorzystanie (nieaktywne; aktywne, ale niewykorzystane i częściowo wykorzystane), to ponad 2 mln. A czasu zostało niedużo, bo bon traci ważność z końcem września. 

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Bon turystyczny. Polacy próbują sprzedawać bon w internecie

Z powodu małej ilości czasu Polacy, którzy nie wykorzystali wciąż bonu, a został im on przyznany, zaczęli poszukiwać alternatywnych rozwiązań na jego spieniężenie. Polska Organizacja Turystyczna przyznała w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że w ostatnim czasie napływa do nich coraz więcej zgłoszeń o "próby sprzedaży i kupna bonu za pośrednictwem portali społecznościowych, a także oferowania gotówki za bon przez podmioty realizujące usługi niezgodnie z ustawą". Dokładnie mowa o 179 zgłoszeniach do 29 lipca - w 18 przypadkach zgłoszono zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.  

"Rzeczpospolita" wyjaśnia, że bon turystyczny miał jeszcze inne, nieplanowane skutki. Również pozytywne. Polska Organizacja Turystyczna w raporcie podsumowującym działalność bonu zaznaczyła, że liczba nowych podmiotów turystycznych, które pojawiły się w oficjalnych ewidencjach, wzrosła o 30 proc.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl. 

Bon turystyczny wpłynął na zmniejszenie szarej strefy w turystyce

- Otrzymaliśmy pozytywne sygnały z gmin, które do swoich ewidencji wpisywały nowych przedsiębiorców lub przedsiębiorcy aktualizowali dane. Gminy te są typowo turystycznymi destynacjami, w których znajduje się wiele obiektów, takich jak pokoje na wynajem, ośrodki wczasowe, agroturystyki, pola namiotowe, domki letniskowe - przekazał "Rzeczpospolitej" Przemysław Marczewski, rzecznik prasowy POT. 

Bon aktywować można w dowolnym momencie, nawet na dzień przed planowanym wyjazdem. Bon przyznawany jest w formie dokumentu elektronicznego. Ma on unikalny, 16-cyfrowy numer. Nie podlega wymianie na gotówkę ani na inne środki płatnicze. Można nim płacić kilkakrotnie, aż do wyczerpania kwoty. Wsparcie można wykorzystać jeszcze do 30 września 2022 roku. Do tego czasu trzeba zrealizować płatność bonem, zaś sama usługa może się odbyć nawet po tej dacie. 

O tym jak to zrobić pisaliśmy w poniższym artykule >>>>> 

Więcej o: