Francja. "Le Monde": Francuski koncern dostarcza paliwo rosyjskim myśliwcom bombardującym Ukrainę

Francuski dziennik "Le Monde" informuje, że koncern energetyczny TotalEnergies dostarcza paliwo rosyjskim myśliwcom bombardującym Ukrainę. Gazeta ujawnia również, że dyrektorzy francuskiej firmy nadal zasiadają w zarządzie grupy Novatek - rosyjskiego koncernu współpracującego z Francuzami.
Zobacz wideo Firmy stawiają na innowacje, które pozwolą oszczędzać czas i pieniądze

"Le Monde" ustalił, że TotalEnergies oraz jego rosyjski partner Novatek wydobywają na Syberii miliony litrów kondensatu gazowego służącego do wytwarzania paliwa, które trafia do dwóch rosyjskich baz lotniczych w pobliżu ukraińskiej granicy.

TotalEnergies jest jedyną francuską spółką naftową i gazową, która nie wycofała się z Rosji po wybuchu wojny na Ukrainie.

Ukraina. Rosyjskie bombowce zasilane dzięki francuskiej firmie TotalEnergies

Według międzynarodowych organizacji pozarządowych to ze wspomnianych rosyjskich baz w pobliżu ukraińskiej granicy miały wystartować samoloty bojowe, które w marcu zabiły kilkaset osób, bombardując teatr w Mariupolu, i które wielokrotnie uderzały w ludność cywilną.

Francuska firma wyjaśnia, że decyzję o sprzeda kondensatu armii podejmuje jego rosyjski partner Novatek, na którego nie ma wpływu. "Le Monde" ujawnia jednak, że w zarządzie rosyjskiej grupy zasiada trzech Francuzów, w tym dwóch dyrektorów TotalEnergies.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

"Le Monde" podkreśla, że dzięki swojej działalności w Rosji TotalEnergies osiągnął w tym roku rekordowe zyski. W drugim kwartale 2022 r. firma zarobiła 5,7 mld miliardów dolarów, czyli ponad dwa razy więcej niż w 2021 roku.

Ukraińcy krytycznie o TotalEnergies. "Finansowanie zbrodni wojennych"

"Od miesięcy ostrzegamy firmy, że kupując paliwo TotalEnergies finansują mord ukraińskich cywilów" - zareagował na łamach "Le Monde"doradca ekonomiczny prezydenta Ukrainy Ołeh Ustenko, oskarżając francuską firmą o finansowanie zbrodni wojennych.

Historia osądzi koncern TotalEnergies" - mówią "Le Monde" ukraińskie władze.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: