Słowacja dostanie niemieckie czołgi Leopard 2 w zamian za pojazdy przekazane Ukrainie. "Wymiana okrężna"

W zamian za dostawę 30 bojowych wozów piechoty na Ukrainę Słowacja otrzyma 15 niemieckich czołgów typu Leopard 2 A4 - poinformował we wtorek szef słowackiego MON Jaroslav Nad'. Oficjalny dokument dotyczący współpracy podpisali sekretarz stanu w słowackim MON Marián Mayer i sekretarz stanu w niemieckim MON Benedikt Zimmer.

Niemieckie czołgi zostaną dostarczone z zapasów niemieckich producentów. Dostawa obejmuje także tzw. pakiet amunicyjny, szkoleniowy i logistyczny.

Dostawa Leopardów na Słowację to tzw. "wymiana okrężna" ("Ringtausch") polegająca na zastąpieniu uzbrojenia posowieckiego, przekazanego walczącej Ukrainie, sprzętem dostarczonym przez Niemcy. W przypadku Słowacji po raz pierwszy uzbrojenie dostarczone zostanie bezpośrednio z magazynów producentów, a nie Bundeswehry.

Zobacz wideo Czy Polska powinna być największą siłą pancerną w Europie? Pytamy byłego ministra obrony narodowej

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Słowacja dostanie niemieckie czołgi Leopard 2 w zamian za wozy bojowe dla Ukrainy

- Jest to umowa, która pozwoli Republice Słowackiej dostarczyć wkrótce 30 wozów BVP1 na Ukrainę. Niemcy pomogą za pośrednictwem Słowacji, zwiększając nasze zdolności bojowe. Pomożemy Ukrainie razem – powiedział minister obrony Jaroslav Nad', cytowany przez serwis Pravda.

Na Słowacji rozlokowane są baterie przeciwrakietowe Patriot pochodzące z Niemiec i Holandii. To element ochrony w ramach NATO.

***

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Więcej o: