Ministerstwo Finansów sprecyzowało przepisy. Przedsiębiorcy odliczą także zeszłoroczne składki zdrowotne

Przedsiębiorcy rozliczający się w 2022 roku będą mogli odliczyć ulgę od składek zdrowotnych także za poprzedni rok. Pod warunkiem że zostały one rozliczone w tym roku. "Rzeczpospolita" poinformowała, że Ministerstwo Finansów wreszcie sprecyzowała niejasne wcześniej przepisy.

Polski Ład wprowadzony przez rząd PiS z początkiem roku wywołał ogromne zamieszanie. Choć jest grupa obywateli, dla których nowe przepisy podatkowe są łaskawe, zdecydowanie nie należą do niej przedsiębiorcy. W tym roku przyszło im po raz pierwszy opłacić na nowych zasadach składkę zdrowotną - znacznie wyższą niż wcześniej. 

Zobacz wideo Co zostało z Polskiego Ładu? Wiceminister Soboń: Prawie wszystko zostało

Polski Ład. Składki zdrowotne przedsiębiorców

Nowelizacja Polskiego Ładu z 1 lipca wprowadziła ulgę przysługującą przedsiębiorcom rozliczającym się na liniowym PIT, ryczałcie oraz karcie podatkowej. Pierwsi z nich mogą zaliczyć składki zdrowotne do kosztów uzyskania przychodów albo odliczyć od dochodu (do kwoty 8,7 tys. zł). Z kolei ryczałtowcy odliczają od przychodu połowę, a przedsiębiorcy na karcie podatkowej 19 proc. składki zdrowotnej od podatku. "Rzeczpospolita" ustaliła w resorcie finansów, że w ten sposób będzie można skorzystać z ulgi nawet za poprzednie lata. 

Co prawda Ministerstwo Finansów w piśmie wydanym w połowie lipca opisywało, że składek zdrowotnych dotyczących okresów sprzed 1 stycznia 2022 r. nie wolno odliczyć, nawet jeśli zostały zapłacone w 2022 r. Ale już w przewodniku "Zasady rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców" taką możliwość przewidywano. "Rzeczpospolita" zapytała więc ministerstwo, które rozwiązanie jest zgodne z prawem. 

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ministerstwo Finansów: Przedsiębiorcy mogą odliczyć składki za 2021, jeśli były płacone w 2022

Obowiązuje stanowisko z przewodnika  

- przekazał resort "Rzeczpospolitej" 

Oznacza to, że przedsiębiorcy mogą odliczyć składki zdrowotne za grudzień 2021 r. oraz wcześniejsze okresy, które zostały zapłacone w 2022 r. W sumie przedsiębiorców, którzy mogą rozliczyć się w ten sposób, jest ponad półtora miliona. 

Więcej o: