Dodatek węglowy wynosi 3 tys. złotych. Z jednorazowego świadczenia może skorzystać każdy, kto ogrzewa dom drożejącym i niedostępnym węglem lub paliwem zawierającym węgiel. Warunkiem do uzyskania pieniędzy jest wpis lub zgłoszenie głównego źródła ogrzewania do deklaracji CEEB. Kluczowe okazuje się zamieszkiwanie, a nie bycie właścicielem nieruchomości.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Osobie, która zamieszkuje na stałe daną nieruchomość ogrzewaną węglem na dzień złożenia wniosku i spełnia pozostałe warunki, także może liczyć na prawo do świadczenia. Niezależnie od tego, czy przebywa tam jako właściciel, czy najemca - podaje Infor. To prawo mają także mieszkańcy bloków ogrzewanych piecem węglowym, zgłoszonym do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Świadczenie przysługuje każdemu gospodarstwu domowemu.
Składanie wniosków o świadczenie ruszyło 17 sierpnia 2022 i potrwa do 30 listopada. Dokumenty można dostarczyć osobiście do urzędu gminy lub innej jednostce organizacyjnej albo drogą elektroniczną przez ePUAP. "Informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku węglowego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń" - przekazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Czy wystarczy pieniędzy dla wszystkich? W ustawie przewidziano na ten cel 11,5 mld złotych. "Gdy wykorzystanie środków zaplanowanych na dodatek osiągnie poziom 95 proc., wysokość wypłacanych dodatków węglowych będzie proporcjonalnie obniżona tak, aby łączna wysokość wypłacanych dodatków była równa maksymalnemu limitowi środków finansowych przeznaczanych na przyznanie dodatków" - poinformowała Rada Ministrów.