Włoska mafia 'Ndrangheta z Kalabrii rozbita. Zatrzymano ponad 200 osób, w tym polityków i prawników

'Ndrangheta, włoska mafia wywodząca się z Kalabrii, uważana obecnie za jedną z najpotężniejszych organizacji przestępczych we Włoszech, została rozbita przez karabinierów i policję skarbową. Zatrzymali ponad 200 członków organizacji. Wśród aresztowanych oprócz gangsterów są politycy, przedsiębiorcy i przedstawiciele wolnych zawodów.

Ndrangheta wywodzi się z kalabryjskiej Cosenzy na południu Włoch. Na świecie rozpowszechniona jest opinia, że stanowi ona część mafii sycylijskiej. Nie jest to do końca prawda. Organizacje te działają niezależnie od siebie, chociaż często współpracują. Wynika to między innymi z bliskości geograficznej Sycylii i Kalabrii. Do organizacji kalabryjskiej przyjmowani są w zasadzie tylko członkowie rodzin. Dzieci w tej rodzinie od najmłodszych lat uczą się działalności przestępczej.  

Zobacz wideo Wywiad z prof. Leszkiem Kazaną, italianistą na Uniwersytecie Warszawskim

Włochy. ’Ndrangheta handluje narkotykami, głównie kokainą z Kolumbii

Przestępcza aktywność ’Ndranghety dotyczy głównie przemytu i handlu narkotykami, przede wszystkim kolumbijską kokainą. Według włoskich danych z 2006 roku gdy mafia miała swoje lata świetności, około 80 proc. kokainy trafiającej do Europy przechodziło przez poddany kontroli ’Ndranghety kalabryjski port Gioia Tauro. W 2007 roku dochody mafii wyniosły około 35-40 miliardów euro, co w tamtym czasie stanowiło około 3,5 procent włoskiego PKB.   

Dochodzenie było prowadzone od pięciu lat. Śledczy rozbili potężną organizację przestępczą, do której należeli również prominentni przedstawiciele lokalnych władz. Zatrzymań dokonano również w Mediolanie, Neapolu i Turynie. Wśród zatrzymanych jest jeden z najbardziej znanych lokalnych prawników, burmistrz miasta Rende i przewodniczący gmin regionu Kalabrii. 

Więcej informacji z kraju i ze świata przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

Włochy. Zajęto majątek mafii ’Ndrangheta

Jak poinformowali śledczy, mafiozi mieli decydujący wpływ na wybory lokalne w prowincji i przetargi na zamówienia publiczne. Ściągali haracze i opanowali lokalny sektor legalnego i nielegalnego hazardu. Zajęto 78 nieruchomości, 44 tereny, majątek ponad 200 firm, 70 samochodów, jacht i samolot. W ramach operacji specjalnej zajęto majątek o wartości 72 mln euro. 

Więcej o: