Ponowne przeliczenie emerytury. ZUS: Nie każdy może skorzystać z tablic trwania życia

Kto może skorzystać z ponownego przeliczenia emerytury? Jak złożyć wniosek? Zakład Ubezpieczeń Społecznych nierzadko odmawia seniorom skorzystania z aktualnych tablic trwania życia.

Przy przeliczaniu emerytury istotne są tablice trwania życia, które co roku ulegają aktualizacji. Nowe tablice są korzystniejsze, więc wielu emerytów chciałoby z nich skorzystać, by podwyższyć wysokość swojego świadczenia. Nie każdy, kto złoży wniosek, może jednak liczyć na jego pozytywne rozpatrzenie. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać.

Zobacz wideo Jaka część naszych składek z OFE będzie przekazana do IKE/ZUS? [Q&A]

Ponowne przeliczenie emerytury - kto nie skorzysta z nowych tablic?

Ponowne przeliczenie emerytury może nastąpić tylko w określonych przypadkach.- Z nowych tablic nie skorzystają m.in. niepracujący emeryci z tzw. starego systemu, czyli osoby urodzone przed 1949 r. - tłumaczy w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury - kto może go zgłosić?

Wnioski mogą złożyć osoby, które na emeryturę przechodzą od 1 kwietnia 2022 roku do 31 marca 2023 roku lub które osiągnęły już wiek emerytalny i przeszły na emeryturę, jednak nadal pracują i odprowadzają składki. Innym powodem do ponownego przeliczenia świadczenia może być także odnalezienie brakujących dokumentów sprzed 1999 roku, zawieszenie wypłaty świadczenia ze względu na nierozwiązanie stosunku pracy lub w przypadku kobiet, które pobierają okresową emeryturę kapitałową, jeśli do 31 marca 2023 roku osiągną powszechny wiek emerytalny przewidziany dla mężczyzny lub prawo do okresowej emerytury kapitałowej wygaśnie wcześniej. 

Więcej o: