Ponowne przeliczenie emerytury. ZUS: Nie każdy może skorzystać z tablic trwania życia

Kto może skorzystać z ponownego przeliczenia emerytury? Jak złożyć wniosek? Zakład Ubezpieczeń Społecznych nierzadko odmawia seniorom skorzystania z aktualnych tablic trwania życia.

Przy przeliczaniu emerytury istotne są tablice trwania życia, które co roku ulegają aktualizacji. Nowe tablice są korzystniejsze, więc wielu emerytów chciałoby z nich skorzystać, by podwyższyć wysokość swojego świadczenia. Nie każdy, kto złoży wniosek, może jednak liczyć na jego pozytywne rozpatrzenie. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać.

Zobacz wideo Jaka część naszych składek z OFE będzie przekazana do IKE/ZUS? [Q&A]

Ponowne przeliczenie emerytury - kto nie skorzysta z nowych tablic?

Ponowne przeliczenie emerytury może nastąpić tylko w określonych przypadkach.- Z nowych tablic nie skorzystają m.in. niepracujący emeryci z tzw. starego systemu, czyli osoby urodzone przed 1949 r. - tłumaczy w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

DLOCZ/ ermytura po męzuPodwójne emerytury wdowie? "Sytuacja materialna seniorów jest trudna"

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury - kto może go zgłosić?

Wnioski mogą złożyć osoby, które na emeryturę przechodzą od 1 kwietnia 2022 roku do 31 marca 2023 roku lub które osiągnęły już wiek emerytalny i przeszły na emeryturę, jednak nadal pracują i odprowadzają składki. Innym powodem do ponownego przeliczenia świadczenia może być także odnalezienie brakujących dokumentów sprzed 1999 roku, zawieszenie wypłaty świadczenia ze względu na nierozwiązanie stosunku pracy lub w przypadku kobiet, które pobierają okresową emeryturę kapitałową, jeśli do 31 marca 2023 roku osiągną powszechny wiek emerytalny przewidziany dla mężczyzny lub prawo do okresowej emerytury kapitałowej wygaśnie wcześniej. 

Emerytura pomostowa. Dla kogo? - zdjęcie ilustracyjneRekordowa waloryzacja emerytury przewidziana w budżecie na rok 2023

Więcej o: