Rekordowa waloryzacja emerytur przewidziana w budżecie na rok 2023. Średnia emerytura wyniesie 3 tys. zł

13 proc. - tyle wyniesie waloryzacja emerytur w 2023 roku według prognozy rządu przewidzianej w budżecie państwa. To najwyższa waloryzacja od 1999 roku. Oznacza to, że prawdopodobnie średnia emerytura po raz pierwszy w historii przekroczy 3 tysiące złotych.

Wskaźnik waloryzacji emerytur kształtuje się w zależności od dwóch czynników: "inflacji w gospodarstwach emeryckich", czyli podwyżek cen towarów, które kupują emeryci oraz "nie mniej niż 20 proc. realnego wzrostu płac", czyli podwyżek pracowników.  

Zobacz wideo Jaka część naszych składek z OFE będzie przekazana do IKE/ZUS? [Q&A]

Waloryzacja emerytur 2023 - ile wyniesie?

W lipcu, według danych GUSinflacja w Polsce wyniosła 15,6 proc., a eksperci zakładają, że będzie jeszcze rosnąć. Dlatego przyszłoroczne świadczenia emerytalne też będą wyższe, ale dopiero od marca. Do tego czasu seniorzy będą musieli radzić sobie z wyższymi cenami.    

Waloryzacja przewidziana w projekcie budżetu państwa przyjętym przez rząd w środę wyniesie 13. proc. To bardzo wyraźny wzrost. W tym roku bowiem wskaźnik ten to 4,24 proc. W przyszłym roku emeryci powinni więc dostać najwyższe emerytury od 1999 roku, gdy wprowadzono obowiązujący system emerytralny - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna". To jednak jedynie prognoza. Ostateczną waloryzację poznamy, dopiero gdy będą znane dane GUS za 2022 r. 

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Waloryzacja emerytur 2023. Przeciętne świadczenie ponad 3 tys. zł

W praktyce oznacza to, że minimalna emerytura zostanie podniesiona o 180 zł i przekroczy 1,5 tys. zł. Obecnie jest to 1338,44 zł brutto miesięcznie. Z kolei średnia emerytura wzrośnie o prawie 400 zł "na rękę". Zamiast obecnych 2,8 tys. zł emeryci dostaną ponad 3,2 tys. zł. Pierwszy raz także miesięczne przeciętne świadczenie dla emerytów przekroczy 3 tysiące złotych - podaje Business Insider

Oczywiście im wyższa emerytura, tym bardziej wzrośnie świadczenie przy nowej waloryzacji. Przykładowo emeryci, którzy obecnie otrzymują 5 tys. zł, w przyszłym dostana niemal 5,7 tys. zł emerytury. Przypominamy, że 2023 jest rokiem wyborczym. Najpóźniej jesienią odbędą się wybory do Sejmu i Senatu.

Więcej o: