Embargo na rosyjski węgiel miało być tym najłatwiejszym dla polskiej gospodarki. Do tego stopnia, że wprowadziliśmy je już w kwietniu. Unia Europejska zrobiła to dopiero w sierpniu. Okazuje się, że Polska mogła się zbytnio pośpieszyć, bo zarówno zapasy, jak i produkcja węgla w kraju zdecydowanie spadły. Rząd stara się ratować sytuację dopłatami i sprowadzaniem surowca nawet z drugiego końca świata. O trudnej sytuacji Polski napisała amerykańska agencja informacyjna Bloomberg.
Bloomberg przytacza wypowiedź Jarosława Kaczyński ze spotkania z mieszkańcami Nowego Targu, w której prezes PiS zasugerował, czym Polacy mogą palić w piecach podczas kryzysu energetycznego. - Trzeba w tej chwili palić wszystkim, oczywiście poza oponami i tymi podobnymi rzeczami - mówił. Agencja zwraca uwagę, że to niepokojące wieści. Zwłaszcza, że powietrze w Polsce jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych w Unii Europejskiej.
Portal przywołuje także wypowiedź Adama Niedzielskiego z RMF FM. Minister zdrowia został zapytany, czy rozważa rozdawanie obywatelom masek antysmogowych w zimie. I nie wykluczył takiej możliwości. - Przeanalizujemy to, ale na razie spokojnie. My oczywiście jesteśmy przygotowani na to, żeby takie rezerwy państwowe tworzyć. Ale zobaczmy, jak będzie wyglądała sytuacji - mówił Niedzielski.
"Polska może rozważyć dystrybucję masek antysmogowych tej zimy, ponieważ ograniczone dostawy oraz wysokie ceny gazu i węgla zwiększają prawdopodobieństwo, że ludzie będą uciekać się do spalania śmieci, aby ogrzać swoje domy" - pisze Maciej Martewicz w artykule agencji.
Amerykański portal przywołuje też wtorkową wypowiedź prezydenta Nowego Sącza Ludomira Hanzela, który poinformował, że w jego mieście zaobserwowano zdecydowany spadek ilości odbieranych od mieszkańców śmieci. Powód? Wykorzystywanie ich do ogrzewania gospodarstw domowych. Hanzel otwarcie skrytykował także Jarosława Kaczyńskie za wypowiedź o "paleniu wszystkim, poza oponami i tymi podobnymi rzeczami".
Bloomberg zwraca uwagę, że wiele polskich gospodarstw domowych nadal używa do ogrzewania węgla niskiej klasy, a kryzys energetyczny w Europie wywołany wojną w Ukrainie jeszcze bardziej utrudnił naszą sytuację. Przypomina, że wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej w ubiegłym roku znalazło się ponad 20 polskich gmin, a także rocznie ponad 40 tys. osób przedwcześnie umiera z powodu zanieczyszczeniem powietrza.