Blackout. Czy Polsce grożą przerwy w dostawie prądu? Jak się przygotować?

W obliczu poważnego kryzysu energetycznego w Polsce i Europie niektórzy zastanawiają się, czy naszemu krajowi grozi blackout. Co to takiego?

Blackout to rozległa awaria energetyczna, będącą jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla infrastruktury energetycznej. Jak podkreśla Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, nawet krótkotrwały brak energii elektrycznej może spowodować "nie tylko całkowitą dezorganizację warunków życia ludności, ale może mieć wpływ na bezpieczeństwo obywateli i państwa".

Zobacz wideo Brak węgla na rynku podbije jeszcze bardziej ceny prądu?

Wielka Brytania planuje kontrolowane przerwy w dostawach. Polsce "blackout nie grozi"

Na przewidywane problemy z dostawami prądu jesienią i zimą zareagowała Komisja Europejska. Przygotowała plan awaryjny, w którym proponuje dobrowolne 15-procentowe zmniejszenie zużycia gazu przez państwa członkowskie.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Jeśli chodzi o kraje spoza UE, to Wielka Brytania planuje zorganizowane przerwy w dostawach prądu dla przemysłu i gospodarstw domowych w okresie zimowym. Z kolei urzędnicy ze Szwajcarii zachęcają rodaków, by zaopatrzyli się w świeczki i drewno na opał.

Świeczki, zdjęcie ilustracyjne Szwajcaria boi się blackoutów. Urzędnik: Kupcie świeczki i drewno na opał

Polski rząd zapewnia, że blackout nam nie grozi. Obawy studzą też analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego i portalu WysokieNapiecie.pl. Ich zdaniem ryzyko "definicyjnego" blackoutu jest w Polsce znikome (choć oczywiście nie da się go całkiem wykluczyć). Więcej na ten temat w poniższym artykule:

DLOLO Będziemy siedzieć przy świeczkach? Możliwe, ale nie z powodu blackoutu

Blackout. Jak się przygotować na wyłączenie prądu?

RCB przygotowało poradnik, w którym wskazuje, w jaki sposób przygotować się na możliwy blackout. Centrum radzi zaopatrzyć się w latarkę i świece, które należy trzymać w łatwo dostępnym miejscu z apteczką i ważnymi dokumentami. Podpowiada też zakup powerbanku, czyli przenośnej ładowarki, która w razie braku prądu pozwoli naładować np. telefon. Doradza też przygotowanie zapasów jedzenia, których przechowywanie i przygotowanie nie wymaga użycia prądu.

Więcej o: