Limity cen na rosyjski gaz. Komisja Europejska przedstawiła listę propozycji

Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie limitów cen w Unii Europejskiej na rosyjski gaz. To ma być jeden z pomysłów Brukseli na obniżenie wysokich cen energii. - Cel tutaj jest bardzo jasny. Musimy obciąć dochody Rosji, które Putin wykorzystuje do finansowania tej okrutnej wojny w Ukrainie - podkreśliła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

- Musimy ograniczyć rosyjskie dochody, które Putin wykorzystuje do finansowania tej okrutnej wojny w Ukrainie - powiedziała w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Polska jest w grupie krajów, które uważają, że pułapy cenowe powinny być nałożone na cały gaz importowany do Unii Europejskiej.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Russia Putin Gazprom straszy Europę epoką lodowcową. Europa nie czeka na nokaut

Komisja Europejska przedstawiła propozycje. "Musimy obciąć dochody Rosji, które Putin wykorzystuje do finansowania wojny"

Ursula von der Leyen przedstawiła na konferencji prasowej pięć propozycji. Pierwszą z nich jest oszczędzanie energii elektrycznej. Szefowa KE mówiła, że Unia Europejska potrzebuje strategii spłaszczania szczytów, które wpływają na ceny energii elektrycznej. - Zaproponujemy obowiązkowy cel ograniczenia zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytu. Aby to osiągnąć, będziemy ściśle współpracować z państwami członkowskimi - wyjaśniła.

Drugie zaproponowane narzędzie do limit przychodów firm produkujących energię elektryczną po niskich kosztach. Jak mówiła na konferencji, niskoemisyjne źródła energii przynoszą "nieoczekiwane przychody", które nie odzwierciedlają ich kosztów produkcji.

- Teraz nadszedł czas, aby konsumenci skorzystali z niskich kosztów niskoemisyjnych źródeł energii, takich jak odnawialne źródła energii. Zaproponujemy więc przekierowanie tych nieoczekiwanych zysków, aby wesprzeć słabszych ludzi i firmy w przystosowaniu się - mówiła.

Trzecia propozycja dotyczy z kolei "nieoczekiwanych zysków firm paliw kopalnych". - Firmy naftowe i gazowe również osiągnęły ogromne zyski. Dlatego zaproponujemy wkład solidarnościowy dla firm paliw kopalnych - mówiła przewodnicząca KE.

Jak tłumaczyła, państwa członkowskie powinny zainwestować te dochody we wsparcie gospodarstw domowych znajdujących się w trudnej sytuacji i inwestować w czyste domowe źródła energii.

Ursula von der Leyen KE chce utrudnić Rosjanom wjazd do Unii. Zapłacą więcej za wizę

Czwarta propozycja Komisji Europejskiej to wsparcie przedsiębiorstw energetycznych, aby radziły sobie ze zmiennością rynków. - Obecnie żąda się od nich nieoczekiwanie dużych ilości środków, co zagraża ich zdolności do handlu i stabilności przyszłych rynków - wskazywała Ursula von der Leyen. Dodała: "Zaktualizujemy nasze tymczasowe ramy, aby umożliwić szybkie dostarczanie gwarancji państwowych".

- Po piąte, zaproponujemy ograniczenia dla rosyjskiego gazu. Cel tutaj jest bardzo jasny. Musimy obciąć dochody Rosji, które Putin wykorzystuje do finansowania tej okrutnej wojny w Ukrainie - podkreśliła szefowa KE.

Wskazała, że na początku wojny w Ukrainie rosyjski gaz rurociągowy stanowił 40 proc. całego importowanego gazu. - Dziś jest to zaledwie 9 proc. naszego importu gazu - wskazała. - To są ciężkie czasy. Jestem jednak przekonana, że Europejczycy mają siłę gospodarczą, wolę polityczną i jedność, aby utrzymać przewagę - podsumowała swoją wypowiedź.

Zobacz wideo Czy czeka nas kolejna podwyżka stóp procentowych? Pytamy byłego ministra finansów
Więcej o: