Strasburg. Przewodnicząca KE wygłosi orędzie o stanie Unii. Przedstawi sposoby na walkę z kryzysem energetycznym

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wygłosi dziś w Parlamencie Europejskim w Strasburgu orędzie o stanie Unii (początek ok. 9.00). Następnie odbędzie się debata z europosłami, która ma potrwać około trzech godzin.
Zobacz wideo Monika Morawiecka o cenach energii: Jeśli zostawimy je bez kontroli, inflacja będzie większa

W ostatnich dwóch latach orędzia wygłaszane przez szefową Komisji były zdominowane przez pandemię, teraz wiele miejsca zajmie wojna w Ukrainie - przewodnicząca Komisji ma mówić o solidarności z Kijowem i sankcjach wobec Rosji. Wiele miejsce w jej przemówieniu zajmie także walka z kryzysem energetycznym.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Przewodnicząca KE wygłosi orędzie. Opowie o planach UE, by złagodzić kryzys energetyczny

Ursula von der Leyen ma dziś ogłosić propozycje planu, który ma doprowadzić do zmniejszenia cen energii. Wstępnie zarysowała go wczoraj podczas debaty komisarz do spraw energii Kadri Simson.

- Zaproponujemy obowiązkowe ograniczenia zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytu - mówiła unijna komisarz.

Pojawić się ma również propozycja pułapów cenowych dla firm, które produkują tanią elektryczność na przykład z odnawialnych źródeł energii oraz opłata solidarnościowa od firm z branży paliw kopalnych. Te nadmierne zyski mają później wspierać najuboższych.

Propozycjami, które dziś ogłosi przewodnicząca Komisji, zajmą się 30 września ministrowie energii unijnych krajów na spotkaniu w Brukseli.

Więcej o: