Ceny węgla, paliw i pelletu - wtorek 20.09.2022. Węgiel w górę, ceny paliw wciąż spadają

Rynkowe notowania cen węgla we wtorek 20 września. Cena węgla w europejskich portach ARA (Antwerpia-Rotterdam-Amsterdam) wzrosła do poziomu 308 dolarów za tonę. Średnie ceny paliw nadal spadają. Natomiast za tonę pelletu w sklepach należy zapłacić od ok. 2680 zł do 3660 zł.

Rosyjska inwazja na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego. Jeszcze przed wybuchem wojny w styczniu i do połowy lutego 2022 r. ceny węgla notowanego w ARA utrzymywały się na poziomie mocno poniżej 200 dolarów za tonę. Zachód odpowiedział na agresję wojsk Putina sankcjami, które uderzyły m.in. w import rosyjskiego węgla. To wyraźnie wpłynęło na cenę tego surowca.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ceny węgla - wtorek 20.09.2022 r. Ile kosztuje węgiel?

Na początku marca w europejskich portach ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) cena węgla wyraźnie przekroczyła poziom 400 dolarów za tonę. Co prawda już w połowie miesiąca cena spadła, jednak wciąż daleko do kwot sprzed wybuchu wojny w Ukrainie.

Według aktualnego wskaźnika cen, we wtorek 20 września 2022 r., w portach ARA za tonę węgla należy zapłacić 308 dolarów. W przeliczeniu na polską walutę - wg obecnego kursu - jest to 1448,97 zł za 1000 kg węgla. To wzrost o 3,25 dolara względem poniedziałku.

Ceny węglaCeny węgla Źródło: Stooq.pl

Ceny węgla w Polsce. W PGG taniej, ale surowiec praktycznie niedostępny

Węgiel można kupić w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej. E-sklep przeżywa jednak prawdziwe oblężenie. Towar jest uzupełniany na "półce sklepowej" we wtorki i czwartki od 16:00 i jest dostępny do wyczerpania zapasu. Od 8 września PGG podniosła średnią cenę węgla opałowego w Polskiej Grupie Górniczej. Zrobiła to po raz drugi w tym miesiącu. Cena węgla wzrosła o 20 proc. Cena ekogroszku w sklepie internetowym wzrosła z ok. 1460 zł za tonę do ok. 1700 zł. Węgiel luzem kosztuje obecnie ok. 1500 zł za tonę wobec ok. 1250 zł przed podwyżką.

Ceny węgla w Polsce. Dodatek węglowy i dodatek do ogrzewania na drewno, gaz, olej opałowy, biomasę i pellet

Rząd wprowadził dodatek węglowy - to jednorazowe świadczenie w wysokości 3000 zł, choć środków nie trzeba będzie wydawać na węgiel. Pieniądze mają wspierać gospodarstwa domowe w związku z koniecznością zakupu węgla po wyższych cenach.

Dodatek węglowy przysługuje gospodarstwom domowym, które jako główne źródło ogrzewania wskazały paliwo stałe. Chodzi o tradycyjny piec na węgiel, ale także na przykład kozę, kominek albo ogrzewacz powietrza. Rząd nie wprowadził kryterium dochodowego. Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku węglowego jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Natomiast 20 września weszły w życie dodatki do ogrzewania drewnem, pelletem, inną biomasą, gazem LPG i olejem opałowym. Wynoszą one:

  • 3 tys. zł w przypadku, jeśli głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany peletem drzewnym albo inny rodzajem biomasy;
  • 1 tys. zł w przypadku głównego źródła ciepła na drewno kawałkowe;
  • 500 zł dla ogrzewania na LPG;
  • 2 tys. zł. w przypadku ogrzewania na olej opałowy.

Ceny paliw - wtorek 20.09.2022 r. Ile kosztuje paliwo?

Wg danych ze strony autocentrum.pl średnie ceny paliw we wtorek 20 września w Polsce to:

  • PB95 - 6,21 zł;
  • PB98 - 6,84 zł;
  • ON - 7,24 zł;
  • ON+ - 7,48 zł;
  • LPG - 3,07 zł.

Obserwujemy dalszy spadek cen paliw w Polsce. Benzyna PB95 potaniała średnio o 1 grosz, natomiast benzyna PB98 o 4 grosze. Za olej napędowy zapłacimy mniej o 2 grosze, a za ON+ o 1 grosz. Z kolei średnia cena LPG podskoczyła o 3 grosze.

PKN Orlen, Lotos, BP, Moya, Circle K i Shell wprowadziły rabat na paliwo, który pierwotnie miał obowiązywać do końca wakacji. Rabat na paliwo na stacjach Orlenu i Moya obowiązywał do 16 września, a PB zakończył promocję 18 września.

Kierowcy wciąż jednak mogą korzystać z promocji na innych stacjach. Lotos i Shell postanowiły utrzymać promocję i umożliwić kierowcom tańsze tankowanie paliwa do końca września. Tymczasem Circle K informował, że jego rabat na paliwa "jest na stałe", a koncern "nie wskazuje terminu końcowego".

Ceny pelletu - wtorek 20.09.2022 r. Ile kosztuje pellet?

Jakie są ceny pelletu w sklepach? Pellet można kupić w workach pakowanych po 15 kg. We wtorek 20 września w Castoramie ceny za tonę wynoszą 3330 zł. W Leroy Merlin pellet można kupić od ok. 2680 zł do nawet 3660 zł za tonę. Natomiast w Obi znajdziemy pellet w cenie 3340 zł.

Zobacz wideo Kotecki: Potrzebna jest bardzo silna i szybka transformacja energetyczna w Europie
Więcej o: