Dodatek węglowy z kolejną luką? Chodzi o osoby, które mają kilka domów. "Urząd nie zweryfikuje"

Jak zauważa MOPS w Sosnowcu, osoby ubiegające się o dodatek węglowy mogą złożyć wniosek w więcej niż jednej miejscowości i żaden urzędnik nie ma możliwości tego zweryfikować. - Liczba złożonych wniosków przekracza możliwości przewidzianego budżetu - podkreśla rzecznik ośrodka w rozmowie z radiem Eska.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu wskazuje kolejne nadużycia związane z wnioskowaniem o dodatek węglowy. Jako przyczynę sosnowiecki ośrodek wskazuje brak centralnej bazy mieszkańców.

'Studio Biznes' o energii, dopłatach do ogrzewania, sporcie i samochodach napędzanym wodoremWszystko, co musisz wiedzieć o rachunkach za prąd i ogrzewanie

- Są osoby, które mieszkają na co dzień w Sosnowcu i tam są zameldowane, ale mają na przykład dom po rodzinie nad morzem, czy w innych częściach Polski. Jeżeli złożą wniosek i stwierdzą, że ich gospodarstwo domowe znajduje się, powiedzmy, nad morzem i kolejne w Sosnowcu, to trudno to zweryfikować - powiedział radiu Eska rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sosnowcu Marek Kopczacki.

- Okazało się, że liczba złożonych wniosków przekracza możliwości przewidzianego budżetu. Czyli widać, że ktoś tego nie przewidział - dodał.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zobacz wideo O ile może wzrosnąć rachunek za gaz, jeśli nie będzie interwencji rządu?

Dodatek do ogrzewania przyznawany na jeden adres. Przepisy zostały uszczelnione

Niedawno ustawa o dodatku węglowym z 5 sierpnia 2022 r. została znowelizowana. Świadczenie w wysokości trzech tysięcy złotych przysługuje już nie na jedno gospodarstwo domowe, ale na jeden adres.

Wcześniej bardzo często zdarzało się, że wnioskodawcy pod jednym adresem zgłaszali po kilka gospodarstw domowych. Przykładowo w Rybniku urzędnicy miejscowego magistratu odebrali cztery wnioski od czterech osób, które zgłosiły, że tworzą cztery odrębne gospodarstwa domowe, mieszkając wspólnie w mieszkaniu o powierzchni 40 metrów kwadratowych.

Wnioski o jednorazowe wsparcie na węgiel można składać do 30 listopada.

Większość gmin w powiecie chełmińskim nie dostała wystarczającej kwoty na wypłatę dodatków węglowychDodatek węglowy. Pieniądze mają trafić na konta w "najbliższym czasie"

Więcej o: