Kryzys daje się we znaki. Ilość pobieranych przez Polaków pożyczek gwałtownie wzrosła

W sierpniu udzielono pożyczek o łącznej wysokości 865 mln zł - tak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej i firm pożyczkowych z nim współpracujących. To najwyższy miesięczny wynik od stycznia 2017 roku. Dynamika wzrostu podwyżek względem ubiegłego roku jest wyższa zarówno w ujęcie wartościowym jak i liczbowym.

Inflacja w Polsce wyniosła w sierpniu 16,1 proc. rok do roku - poinformował Główny Urząd Statystyczny.  Polacy szykują różnych sposobów, aby poradzić sobie z rekordowymi cenami i kryzysem gospodarczym. Z najnowszych danych wynika, że coraz częściej tym rozwiązaniem są pożyczki.  

Zobacz wideo Konsekwencje wakacji kredytowych? Banki straszą, ale czy słusznie?

Inflacja w Polsce. Sierpień rekordowy pod względem podwyżek

- W sierpniu 2022 r. firmy pożyczkowe udzieliły pożyczek na kwotę 865 mln zł. To najwyższa miesięczna wartość udzielonych pożyczek przez firmy pozabankowe od 5 lat, a dokładnie od stycznia 2017 r. - przekazuje prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w ubiegłym miesiącu firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 330,5 tys. nowych pożyczek. Porównując z rokiem ubiegłym, w sumie udzielono ich o 27,3 proc. więcej.  O 29,3 proc. wzrosła też kwota, jaką pożyczyli Polacy. Średnia wartość pożyczki pozabankowej wyniosła 2 337 zł. 

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Polacy chętnie pożyczają pieniądze. Najczęściej od 3 do 5 tysięcy złotych

Największy wzrost zainteresowania zaobserwowano pożyczkami z przedziału od 3 tys. do 5 tys. zł. Względem sierpnia poprzedniego roku zainteresowanie takimi pożyczkami wzrosło o 34,2 proc. Najwięcej pobrano pożyczek do 1 tysiąca złotych (45,5 proc.), a najmniej powyżej 5 tys. zł (10,2 proc.). 

- Dynamika wzrostu sprzedaży o 29 proc. w stosunku do sierpnia 2021 r., to wzrost w ujęciu nominalnym, jednak w ocenie wartości sprzedaży nie można zapominać o rosnącej inflacji. Uwzględniając wzrost inflacji na poziomie 16,1 proc. to tegoroczny sierpniowy odczyt dynamiki sprzedaży w ujęciu realnym, wynosi około 11- 12 proc. - wyjaśnia prof. Waldemar Rogowski, cytowany w oficjalnym komunikacie.

Więcej o: