Łotwa zaostrza ustawę imigracyjną. Poważne utrudnienia dla Rosjan i Białorusinów

Łotwa zmienia przepisy imigracyjne. Rosjanie i Białorusini nie będą już mogli w konkretnych przypadkach przedłużać zezwoleń na pobyt czasowy. Będą musieli też złożyć certyfikat znajomości języka łotewskiego, aby móc nadal przebywać na Łotwie - w przeciwnym wypadku ich zezwolenie na pobyt stały zostanie zamienione na pobyt czasowy.

Zgodnie z nowelizacją ustawy imigracyjnej, którą łotewski Sejm uchwalił w czwartek (22 września), obywatele Rosji i Białorusi nie będą mogli przedłużyć zezwoleń na pobyt czasowy, jeśli otrzymali je na podstawie dokonanych inwestycji lub zakupu nieruchomości na Łotwie. Nowela uwzględnia jednak pewne wyjątki - chodzi o możliwość wydania zezwoleń na pobyt czasowy w przypadku łączenia rodzin, ochrony międzynarodowej, zatrudnienia na podstawie prawa Unii Europejskiej, interesu publicznego lub względów humanitarnych - podaje portal nadawcy publicznego LSM.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

TechnoTerapiaKobiety podbijają branżę IT. Te zawody przyszłości stoją przed nimi otworem [PODCAST]

Łotwa wprowadza zmiany w ustawie imigracyjnej. Rosjanie i Białorusini będą musieli złożyć certyfikat znajomości języka łotewskiego

Ograniczenia dla obywateli Białorusi zostały jeszcze bardziej zaostrzone. Jak czytamy, zmiany w ustawie imigracyjnej przewidują, że obywatele Białorusi, którzy uzyskali zezwolenie na pobyt czasowy na Łotwie w 2020 i 2021 roku, gdy na Białorusi miały miejsce masowe represje, będą mogli nadal przebywać na Łotwie, lecz wydawanie nowych zezwoleń będzie ograniczone.

Ponadto, Rosjanie i Białorusini będą musieli złożyć certyfikat znajomości języka łotewskiego. Brak takiego oświadczenia będzie oznaczał cofnięcie zezwolenia na pobyt stały i wydanie zezwolenia na pobyt czasowy na okres nieprzekraczający jednego roku. Warunek ten ma obowiązywać od 1 września 2023 r. - wyjaśnia LSM.

Władimir PutinDziś zawieszono porozumienie o wizach dla Rosjan do krajów UE

Łotwa, Litwa, Estonia i Polska wprowadziły zakaz wjazdu dla Rosjan

W zeszłym tygodniu Łotwa wraz z Polską, Litwą i Estonią wprowadziła zakaz wjazdu dla Rosjan. "Wspólnie z Łotwą, Litwą i Polską postanowiliśmy wprowadzić wspólne ograniczenia w turystyce dla obywateli Rosji w celu ochrony porządku i bezpieczeństwa publicznego. Rosja sprowadziła wojnę do Europy i używa wszystkich narzędzi, aby podkopać nasze społeczeństwa. Jako państwa graniczne UE musimy zapewnić Europie bezpieczeństwo" - brzmi treść uzasadnienia zakazu wjazdu opublikowana na stronie estońskiego rządu.

"Osiągnęliśmy porozumienie regionalne, teraz będziemy kontynuować prace nad ograniczeniem turystyki dla obywateli rosyjskich w całej Unii Europejskiej. [...] Podróż do Unii Europejskiej to przywilej, a nie prawo człowieka. Ponieważ naród ukraiński jest torturowany, mordowany i terroryzowany, obywatele państwa-agresora nie powinni móc korzystać z dobrodziejstw wolnego świata" - podkreślono.

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser - zdjęcie archiwalneNiemcy za przyjęciem Rosjan pragnących opuścić kraj wskutek mobilizacji

Finlandia zapowiada zamknięcie granicy. Rosjanie masowo opuszczają kraj, aby uniknąć poboru do wojska

Finlandia również pracuje nad możliwością zamknięcia granicy dla Rosjan - powiadomiła w czwartek rano Informacyjna Agencja Radiowa. Rząd w Helsinkach, w przeciwieństwie do krajów bałtyckich i Polski, nie wprowadził dotychczas żadnych ograniczeń w przekraczaniu granicy dla obywateli Rosji. Tymczasem Rosjanie, którzy chcą uniknąć poboru do wojska, od środy próbują opuścić kraj m.in. przez rosyjsko-fińskie przejścia.

Szef fińskiej dyplomacji Pekka Haavisto zapowiedział w Nowym Jorku, że Finlandia postanowiła rozpocząć przygotowania do ograniczenia ruchu turystycznego z Rosji. Zaznaczył, że krajowe przepisy dotyczące tej kwestii mogą zostać przyjęte dosyć szybko. Finlandia nie chce być bowiem państwem tranzytowych dla osób z wizami Schengen, wydawanym również przez inne kraje Wspólnoty.

Po ogłoszeniu przez Władimira Putina częściowej mobilizacji, przed granicą rosyjsko-fińską ustawiła się kilkudziesięciokilometrowa kolejka samochodów. Wyjeżdżając z kraju, Rosjanie próbują uniknąć przymusowego powołania do wojska. Fińskie służby podały, że w środę granicę przekroczyło ponad 4800 Rosjan. To więcej o prawie półtora tysiąca niż tydzień wcześniej. Minister spraw zagranicznych Finlandii zapewnia jednak, że sytuacja jest opanowana.

Zobacz wideo Rosyjskie auta w korku do granicy z Gruzją po ogłoszeniu częściowej mobilizacji wojskowej
Więcej o: