Fiskus "nieśmiało" prześwietlił konta Polaków. Polski Ład dał mu nowe uprawnienia [DANE]

Skarbówka zyskała nowe uprawnienia dzięki Polskiemu Ładowi i przeprowadziła już pierwsze kontrole. W lipcu i sierpniu 2022 r. naczelnicy urzędów skarbowych prześwietlili 33 osoby lub podmioty w związku z prowadzonym postępowaniem przygotowawczym - dowiedział się Business Insider.

Polski Ład, który wszedł w życie 1 stycznia 2022 r., wprowadził m.in. liczne zmiany podatkowe. Wywołał duże zamieszanie, dlatego już 1 lipca wprowadzono tzw. Polski Ład 2.0, który ponownie dokonał zmian w wynagrodzeniach.

Jednak Polski Ład to nie tylko zmiany w pensjach i podatkach - od lipca skarbówka dysponuje nowymi, rozszerzonymi uprawnieniami.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

TechnoTerapia Kobiety podbijają branżę IT. Te zawody przyszłości stoją przed nimi otworem [PODCAST]

Skarbówka ma nowe uprawnienia, pomógł Polski Ład

Jak informowaliśmy wcześniej na Next.gazeta.pl, skarbówka może otrzymać z banków informacje dotyczące wszystkich rachunków, jakie posiada dany obywatel. Ułatwienie dla urzędników, jakie wprowadził w tym zakresie Polski Ład, polega na tym, że sprawdzanie stanu kont stało się możliwe już na etapie postępowania przygotowawczego. Przepisy rozszerzają też katalog osób uprawnionych do składania wniosków o wydanie danych. Od lipca mogą to robić naczelnicy urzędów skarbowych.

Kluczowa zmiana dotyczy statusu osoby, która może być sprawdzana. Wcześniej banki tego typu procedurę stosowały tylko w przypadku osób podejrzanych. Natomiast od lipca chodzi już o "osoby fizyczne", a więc w praktyce o każdego - wyjaśniał Robert Kędzierski na Next.gazeta.pl.

Urząd skarbowy Atomowa broń fiskusa. Skarbówka może sprawdzić każde konto bankowe

Fiskus już przeprowadził kontrole. Naczelnicy urzędów skarbowych skierowali 33 wystąpienia do banków

Na ten moment nie widać wzmożonej aktywności skarbówki - urzędnicy zaczęli już korzystać z rozszerzonych uprawnień, ale robią to jeszcze stosunkowo "nieśmiało" - podaje Business Insider. Krajowa Administracja Skarbowa wyjaśniła serwisowi, że w lipcu i sierpniu 2022 r. naczelnicy urzędów skarbowych skierowali łącznie 33 wystąpienia do banków na podstawie art. 48 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.

"Oznacza to, że przez dwa miesiące fiskus prześwietlił 33 osoby lub podmioty w związku z prowadzonym postępowaniem przygotowawczym" - czytamy. Jednak właściciel rachunku bankowego może nawet nie wiedzieć, że jest kontrolowany przez skarbówkę.

- Podatnik nie jest nawet informowany o wszczęciu postępowania "w sprawie". Z pewnością wskutek omawianych zmian uszczerbku doznaje ochrona prywatności obywateli - tłumaczyła Magdalena Pieślak, menedżer w kancelarii podatkowej Crido w rozmowie z Business Insider.

Zobacz wideo 15 mln na kampanię informacyjną o Polskim Ładzie to pieniądze wyrzucone w błoto?
Więcej o: