GUS: Toaleta w mieszkaniu to nie codzienność. Aż 800 tys. Polaków nie ma do niej dostępu

Mieszkania w Polsce są coraz lepiej wyposażone. W całym kraju zwiększyła się dostępność do wodociągów i kanalizacji. Mimo to wciąż prawie 800 tys. mieszkań nie jest wyposażonych w toaletę, a 445 tys. nie ma dostępu do wody - tak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Z danych Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 roku wynika, że w Polsce mieszka 38 179,8 tys. osób w 15,2 mln mieszkań. Wchodząc jednak w szczegóły tych danych, można dotrzeć do szokujących informacji dotyczących warunków, w jakich mieszkają Polacy. Wielu z nas nie ma bowiem dostępu do toalety oraz łazienki, a nawet wody.

Zobacz wideo Na co Polacy wydają najwięcej pieniędzy? Czy ceny zaczynają spadać? Pytamy ekspertkę

GUS podał dane. Wielu Polaków nie ma łazienki w mieszkaniu

Według informacji Głównego Urzędu Statystycznego na koniec marca 2021 roku liczba mieszkań w Polsce wyposażonych w trzy podstawowe instalacje sanitarno-techniczne, tj. wodociąg, ustęp i łazienkę, wyniosła ponad 14,5 mln i stanowiły one 94,8 proc. ogółu. Z drugiej strony jednak wynika, że 797 685 mieszkań w Polsce nie jest wyposażonych w ustęp, czyli mówiąc prościej toaletę.  

Największym problem z dostępem do łazienki i toalety mają mieszkańcy województwa lubelskiego - wyposażonych w nią jest 91,7 proc. oraz mieszkańcy województwa świętokrzyskiego - 91,9 proc. W całym kraju jedynie 83,9 proc. budynków jest wyposażonych w wodociągi i kanalizację. Aż 445 tys. lokali pozbawionych było także bieżącej wody (o 35 tys. mniej niż w 2021). 

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

GUS podał dane. Jest lepiej niż w 2011 roku

Mimo to w porównaniu z danymi GUS z 2011 roku liczba mieszkań z wodociągiem wzrosła o prawie 15 proc. Zwiększyła się również liczba mieszkań z łazienką - o 19,4 proc. oraz z ustępem spłukiwanym wodą bieżącą o 16,2 proc. "Poprawa stopnia wyposażenia była efektem inwestycji gmin w rozwój infrastruktury technicznej sieci, przeprowadzonych remontów mających na celu podniesienie standardu zamieszkania najstarszych zasobów, jak również znacznej liczby dobrze wyposażonych budynków i mieszkań oddawanych do użytku" - wyjaśnia GUS. 

- Słynna sprzed wojny wygódka wciąż jest używana przez kilkaset tysięcy ludzi. I mimo faktu, że ilość mieszkań z wodociągiem wzrosła o 15 proc., to nie wydaje się to szczególnym osiągnięciem państwa i lokalnych władz. A te jednak od polityki centralnej są zależne i to w coraz większym stopniu - tłumaczy w rozmowie z "Faktem" prof. Ireneusz Krzemiński socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego

Więcej o: