Dopłaty do ogrzewania 2022. Ulga, dodatki do węgla, LPG i pomp ciepła, wsparcie na nowe okna [LISTA]

Idzie zima, a ceny energii są wysokie, wobec czego wiele osób zastanawia się, z jakich ulg i dofinansowań mogą skorzystać, aby taniej ogrzać lub ocieplić dom. Przypominamy niektóre z nich.

Rząd przyjął projekt ustawy o zamrożeniu cen prądu w przyszłym roku. Nowe przepisy przewidują, że ceny pozostaną na poziomie z 2022 r. do limitu zużycia 2 tys. kilowatogodzin rocznie. Rozwiązaniem mają zostać objęte wszystkie gospodarstwa domowe w Polsce. Wyższy limit - do 2,6 tys. kWh - przewidziano dla osób z niepełnosprawnościami, natomiast dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny i rolników zwiększono do 3 tys. kWh.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Według szacunków rządzących, z zamrożenia cen energii elektrycznej w przyszłym roku skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych. Na te rozwiązania rząd przeznaczy około 23 mld zł.

Zobacz wideo Jak mogą wyglądać rachunki za prąd w przyszłym roku?

Dodatek elektryczny - do pomp ciepła

Co więcej, dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania - w tym wykorzystują pompy ciepła - wprowadzony zostanie specjalny dodatek elektryczny.

Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł. Warunkiem otrzymania dofinansowania będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). O dodatek można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania.

Dodatek węglowy

3 tys. zł dodatku węglowego to jednorazowe wsparcie gospodarstw domowych [dodatek przyznawany jest na jeden adres, a nie jak wcześniej - na gospodarstwo - red.], których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe - zasilane węglem kamiennym, brykietem albo peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Wnioski o świadczenie będą przyjmowane do końca listopada.

Niedawno ustawa o dodatku węglowym z 5 sierpnia 2022 r. została znowelizowana. Świadczenie w wysokości trzech tysięcy złotych przysługuje już nie na jedno gospodarstwo domowe, ale na jeden adres.

Dodatek do LPG

Gospodarstwa domowe, których głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia i piec kaflowy na paliwo stałe, zasilanych peletem drzewnym, drewnem kawałkowym lub innym rodzajem biomasy, kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG, oraz kocioł olejowy, także mogą liczyć na jednorazowe wsparcie. Ile wynosi? To zależy od rodzaju materiału grzewczego:

  • pelet lub inny rodzaj biomasy - dodatek w wysokości 3 tys. zł;
  • drewno kawałkowe - dodatek w wysokości 1 tys. zł;
  • skroplony gaz LPG - dodatek w wysokości 500 zł;
  • olej opałowy - dodatek w wysokości 2 tys. zł.

Warunkiem uzyskania dodatku jest wpisanie lub zgłoszenie do CEEB. Wniosek można złożyć w urzędzie gminy do końca listopada.

Ulga termomodernizacyjna

Ulga ta umożliwia odliczenie od dochodu kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych, przeprowadzonych w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych - również tych w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej.

Uprawnione do ulgi są osoby opodatkowane podatkiem liniowym 19 proc., według skali podatkowej 17 proc. lub proc. albo ryczałtem od dochodów ewidencjonowanych.

W 2022 r. w ramach ulgi można odliczyć do maksymalnie 53 000 zł. Każdemu podatnikowi ulga przysługuje osobno, zatem małżonkowie mogą odliczyć do 106 000 zł. Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki. Podstawowym dowodem tych kosztów jest faktura VAT.

Więcej szczegółów w tym artykule:

Program "Ciepłe Mieszkanie". Nawet 37,5 tys. złotych wsparcia

Program "Ciepłe Mieszkanie" to kolejne dofinansowanie rządowe, które ma zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza i poprawić jakość życia obywateli. W jego ramach można otrzymać pieniądze na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła - tzw. kopciuchów. Rząd przeznaczy na ten cel 1,4 mld zł, co ma poprawić efektywność energetyczną w co najmniej 80 tys. lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych.

- Program kierujemy do osób, które mieszkają w budynkach wielorodzinnych bez centralnego systemu ogrzewania i korzystają z indywidualnego źródła ciepła na paliwa stałe - podkreśla Anna Moskwa, ministerka klimatu i środowiska. Dodaje, że to rozszerzenie programu "Czyste Powietrze". 

Program "Ciepłe Mieszkanie" będzie wspierać zastosowanie:

  • kotła gazowego kondensacyjnego,
  • kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie,
  • ogrzewania elektrycznego,
  • pompy ciepła powietrze/woda lub pompy ciepła powietrze/powietrze albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła.

Dodatkowo możliwe będzie wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymiana okien i drzwi, wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

"Przeciętna wysokość dotacji przypadająca na jeden lokal mieszkalny będzie uzależniona od dochodów beneficjenta i może wynosić od 15 tys. zł do nawet 37,5 tys. zł" - czytamy na stronie rządu.

Wniosek można złożyć w urzędzie gminy. Pierwsza tura naboru potrwa do 31 grudnia 2022 r.

Więcej o: