Ceny węgla można sprawdzić w porównywarce. Rządowa strona poda najniższą cenę na rynku

Ceny węgla w całej Polsce można sprawdzić, nie wychodząc z domu. Od 26 września dostępna jest internetowa porównywarka, która po określeniu pożądanych parametrów wskaże gdzie i za ile kupić najtańszy węgiel. Przedsiębiorcy zobowiązani są nową ustawą do wpisania się do internetowego rejestru.

Rosyjska napaść na Ukrainę i odpowiedź Zachodu sankcjami na agresję wojsk Putina, zatrzymały import rosyjskiego węgla i wyraźnie wpłynęły na cenę tego surowca. Zakup węgla w Polsce staje się coraz większym problemem nie tylko ze względu na cenę, ale również na małą dostępność na rynku. Pomocą ma być nowy portal Ministerstwa Cyfryzacji - cieplo.gov.pl.  

Zobacz wideo Ekspert: Węgiel sprowadzony z Rosji dawał stosunkowo dużo ciepła

Ceny węgla - rusza specjalna porównywarka cieplo.gov.pl

"Nowy serwis połączy konsumentów i sprzedawców, ułatwiając zakup surowca. Portal będzie służył prezentowaniu odbiorcom i klientom indywidualnym cen węgla oferowanego przez przedsiębiorców wpisanych na listę Pośredniczących Podmiotów Węglowych. Serwis zbiera informacje o punktach sprzedaży węgla, jego asortymencie, cenie oraz pochodzeniu" - czytamy w oficjalnym komunikacie

Strona pod adresem cieplo.gov.pl jest już dostępna. Można znaleźć na niej aktualną najniższą cenę za tonę węgla oraz liczbę dostępnych składów. Przede wszystkim dostępna jest tam jednak wyszukiwarka punktów sprzedaży węgla. Strona poda dostępne punkty po udzieleniu informacji dotyczących: województwa, powiatu, a także rodzaju węgla. Ceny węgla za tonę powinny się uporządkować od najniższej do najwyższej. 

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ceny węgla. Ile kosztuje węgiel w Polsce?

"Porównywarka cen węgla jest świetnym narzędziem promocyjnym dla sprzedawców. Pozwoli dotrzeć do dużej ilości klientów oraz wpłynie na rozpoznawalność przedsiębiorcy w regionie. Pozycjonowanie przedsiębiorstw w porównywarce wpłynie na pozytywny odbiór przez klienta i wzbudzi zaufanie do sprzedawcy, który w jasny sposób komunikuje swoje konkurencyjne ceny" - chwali własną stronę resort. 

Na stronie internetowej można zgłaszać sytuacje, gdy cena w serwisie różni się od tej w punkcie sprzedaży. W ten sposób pomysłodawcy chcą zapobiec manipulowaniu cenami. W środę około godziny 12:30 w systemie było dostępne 79 składów. Tona najtańszego ekogroszku kosztowała 2950 zł, a ekomiału 2480 zł. 

Ceny węgla. Kto musi się wpisać do rządowej wyszukiwarki?

Ze znowelizowanej 15 września o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (tzw. ustawa o dodatku węglowym) wynika, że obowiązek wpisania się do systemu mają, przedsiębiorcy, którzy jednocześnie:

  • są wpisani na listę pośredniczących podmiotów węglowych,
  • sprzedają węgiel klientom indywidualnym (prowadzą na terenie Polski działalność gospodarczą w tym zakresie).
Więcej o: