Dodatek do ogrzewania elektrycznego i pomp ciepła. Ile wyniesie? Jak złożyć wniosek?

Rząd będzie wypłacał dodatek elektryczny dla gospodarstw, które ogrzewają dom przy użyciu energii elektrycznej, bądź wykorzystują pompy ciepła. W założeniu ma być on przyznawany na podobnych zasadach, co dodatek na węgiel, drewno, pellet czy olej opałowy. Jak złożyć wniosek? Ile wyniesie dodatek? Wyjaśniamy.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Zakłada on nowe świadczenie oraz limity na prąd.

Zobacz wideo Ekspert: Pompy ciepła są najlepszą receptą z perspektywy gospodarstw domowych

Dodatek do ogrzewania elektrycznego - komu przysługuje?

Nowe przepisy przewidują, że ceny prądu pozostaną na poziomie z 2022 r. jeśli gospodarstwo domowe nie przekroczy limitu zużycia 2 tys. kilowatogodzin rocznie. Rozwiązaniem mają zostać objęte wszystkie gospodarstwa domowe w Polsce. Wyższy limit - do 2,6 tys. kWh - przewidziano dla osób z niepełnosprawnościami, natomiast dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny i rolników zwiększono limit do 3 tys. kWh. 

Według szacunków rządzących, z zamrożenia cen energii elektrycznej w przyszłym roku skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych. Na te rozwiązania rząd przeznaczy około 23 mld zł. 

Dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania - w tym wykorzystują pompy ciepła - przewidziany jest także specjalny dodatek elektryczny. 

Dodatek do ogrzewania elektrycznego - ile wyniesie?

Dodatek elektryczny to jednorazowa dopłata przeznaczona dla gospodarstw domowych, które ogrzewają dom przy użyciu energii elektrycznej, w tym wykorzystują pompy ciepła. Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5000 kWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł. 

Warunkiem otrzymania dodatku elektrycznego będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. O dodatek elektryczny będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania.  

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatek do ogrzewania elektrycznego - jak złożyć wniosek?

Nowy dodatek do prądu ma wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu ustawy w Dzienniku Ustaw. Wnioski będzie można złożyć w terminie do 30 listopada 2022 roku. Szacuje się, że z rozwiązania będzie mogło skorzystać ok. 800 tys. gospodarstw domowych. Pójdzie na to z budżetu państwa ok. 1 mld zł. 

Więcej o: