Rosjanom będzie trudniej o pracę w Polsce. Maląg przedstawiła projekty, które znoszą ułatwienia

Ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała, że zostaną zniesione ułatwienia dla Rosjan w dostępie do polskiego rynku pracy. Rosja zostanie usunięta z listy krajów, których obywatele mogą ubiegać się o pracę na preferencyjnych zasadach. Projekty regulacji trafiły już do legislacji.

Po tym, jak Władimir Putin ogłosił, że rozpoczyna mobilizację 300 tys. rezerwistów, Rosjanie zaczęli uciekać z kraju. Część z nich wybiera Polskę, gdzie szukają pracy. Gremi Personal odnotował wzrost zainteresowania o 600 proc. Niebawem jednak o zatrudnienie w naszym państwie będzie im trudniej niż dotychczas. 

Rząd nie będzie więcej ułatwiał Rosjanom znalezienie pracy w Polsce

W piątek Marlena Maląg poinformował na Twitterze, że rząd zdecydował się znieść ułatwienia w dostępie Rosjan do polskiego rynku pracy. W związku z tym przygotowano dwie regulacja, które pojawiły się już na stronie Rządowego Centrum Legislacji. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

W obliczu ryzyka migracyjnego z Rosji, ale też biorąc pod uwagę działania zbrojne tego kraju w Ukrainie i rosnące obawy przed rosyjskim atakiem hybrydowym w naszym kraju, zdecydowaliśmy się na to, by znieść ułatwienia w dostępie Rosjan do polskiego rynku pracy

- przekazała PAP w piątek ministerka, podaje TVN24.

Rosyjscy obywatele nie będą już otrzymywali zezwolenia na pracę sezonową na zasadach preferencyjnych. Nie będzie ich też dotyczyć uproszczona procedura oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. 

Maląg przekazała też, że obywatele Rosji, którzy są już w Polsce, będą mogli skorzystać z zezwoleń na pracę i z zezwolenia na pobyt czasowy i pracę w pełnej procedurze, czyli po uzyskaniu informacji od starosty na temat sytuacji na lokalnym rynku pracy tak jak obywatele innych państw.

Ograniczenia w podróżach dla Rosjan

Maląg przypomniała też, że wcześniej premierzy Polski, Estonii, Litwy i Łotwy ograniczyli możliwość podróżowania Rosjan po tych krajach. Zgodnie z nowymi przepisami obywatele Federacji Rosyjskiej nie będą mogli wjechać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez granicę zewnętrzną w celach gospodarczych, sportowych, turystycznych czy kulturalnych. Od 26 września ograniczono także możliwość wjazdu przez lotnicze i morskie przejścia graniczne.

Więcej o: