Kaczyński zapowiada kontynuację polityki społecznej. I zapowiada "coś", co niedługo będzie przedstawione

- Program wyborczy (Prawa i Sprawiedliwości) będzie przedstawiony jako program kontynuacyjny - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. W głównej mierze ma więc opierać się na intensywnej polityce społecznej, ale również przekierować priorytety w stronę sił zbrojnych i ochrony zdrowia. Prezes PiS potwierdził też, że jest świadomy spadków w sondażach.

Według ostatniego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski z 25 września oddanie głosu na Prawo i Sprawiedliwość deklaruje 34,1 proc. ankietowanych. W poniedziałkowym wywiadzie w Radiu Szczecin prezes PiS Jarosław Kaczyński skomentował malejące wyniki jego partii w sondażach. O spadek poparcia obwinił pandemię, kryzys, inflację, a także wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. 

Zobacz wideo Kamiński: Meloni może nauczyć się od Kaczyńskiego, jak zjadać przystawki w rządzie

Jarosław Kaczyński zapowiada kontynuację polityki społecznej

Mimo to prezes PiS jest spokojny o przyszłość swojej partii. Na antenie szczecińskiego radia twierdził, że opozycja nie potrafi przedstawić własnego programu, a jej hasło sprowadza się do stwierdzenia o "odsunięciu PiS od władzy". W odpowiedzi, na co sam zapowiedział, że PiS będzie kontynuował obecne programy i ogłosił wdrożenie nowych. 

- Można się spodziewać kontynuacji dotychczasowych działań, a szczególnie opieki wobec społeczeństwa - powiedział, dodając, że "coś takiego bardzo niedługo będzie przedstawione". Nie podał jednak szczegółów.

- Program wyborczy będzie przedstawiony jako program kontynuacyjny, bo przecież podjęliśmy wiele działań, które trzeba kontynuować, na przykład wielkie inwestycje w gminach, powiatach, wyrównywanie szans, dalej musimy prowadzić tę bardzo intensywną politykę społeczną, musimy zabiegać o podmiotowość Polski i jej znaczenie międzynarodowe i musimy - i to niestety jest w tej chwili naprawdę priorytet - umacniać nasze siły zbrojne - powiedział.

Jarosław Kaczyński wraca do wyroku TK ws. aborcji

- To zostało zinterpretowane przez niechętnych nam ludzi i niechętne media jako całkowity zakaz aborcji. To jest oczywiście kompletna nieprawda, takiego zakazu nie ma. Jeżeli ciąża pochodzi z przestępstwa lub też jest zagrożenie życia lub zdrowia matki, to aborcja jest dopuszczalna - mówił Kaczyński.  

Nie jest to prawda, a dowodem na to są sytuacje, w których lekarze wstrzymywali się z ratowaniem życia matki dziecka, chcąc uratować ciążę. Powtórzmy więc - wyrok z 22 października 2020 roku istotnie doprowadził do niemal całkowitego zakazu legalnej aborcji w Polsce i znacznego pogorszenia opieki nad kobietami w ciąży, co podkreślają organizacje, które organizują pomoc dla kobiet. Jedną z nich jest FEDERA. - Warto zwrócić się do nas, do Federacji. My na co dzień koordynujemy pomoc i kontaktujemy pacjentki z lekarzami, którzy oceniają, jak kontynuowanie ciąży z nieodwracalnymi wadami płodu wpływa na jej zdrowie psychiczne. I wskazujemy szpitale, które respektują zaświadczenia - mówila w rozmowie z Gazeta.pl prawniczka Federacji, Kamila Ferenc.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Jarosław Kaczyński zapowiada zmiany w ochronie zdrowia 

Oprócz tego zapowiedział, bez konkretów, nowe programy w zakresie ochrony zdrowia. - Mimo ogromnego zwiększenia za naszych rządów wydatków na służbę zdrowia - nie wszystko jest w porządku i wiele rzeczy dzieje się, można powiedzieć, po staremu. Są nowe, wielkie programy tak jak kardiologiczny, czy też onkologiczny i tutaj na pewno nastąpił bardzo duży postęp, ale są też i kwestie, które mogą - i słusznie - ludzi zniechęcać, denerwować - przyznał prezes PiS w rozmowie z Radiem Szczecin. 

Więcej o: