OPEC+ ograniczy produkcję ropy naftowej. Mocniej od przewidywań, mimo sprzeciwu USA

Grupa państw OPEC+ zgodziła się ograniczyć produkcję ropy naftowej aż o dwa miliony baryłek dziennie - mimo presji ze strony Stanów Zjednoczonych, które naciskały na zwiększenie wydobycia surowca. Decyzja wejdzie w życie w listopadzie. To najmocniejsze cięcia w produkcji ropy od 2020 r.

13 państw-eksporterów ropy naftowej zrzeszonych w OPEC oraz kraje współpracujące z organizacją w ramach OPEC+, w tym Rosja, zgodziły się w środę na ograniczenie produkcji surowca o dwa miliony baryłek dziennie, począwszy od listopada. Decyzja ma pomóc eksporterom utrzymać wysokie ceny ropy w sytuacji globalnego spowolnienia gospodarczego. Ostatnie tak duże ograniczenie wydobycia (o 10 mln baryłek dziennie) nastąpiło w kwietniu 2020 roku w odpowiedzi na zmniejszenie popytu na ropę w związku z pandemią COVID-19.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ceny ropy w górę. USA może przyjąć ustawę NOPEC

Przeciwko najnowszym cięciom w produkcji były m.in. Stany Zjednoczone. "Wyższe ceny ropy, jeśli będą powodowane znacznymi cięciami produkcji, prawdopodobnie zirytują administrację Joe Bidena przed wyborami śródokresowymi w USA" - wskazują analitycy z Citi, cytowani za Agencją Reutera.

"Mogą pojawić się dalsze reakcje polityczne ze strony USA, w tym dodatkowe uwolnienia strategicznych akcji i dalsze popieranie ustawy NOPEC" - podkreślają. Chodzi o amerykańską ustawę antymonopolową przeciwko grupie OPEC (No Oil Producing and Exporting Cartels Act), zgodnie z którą za nielegalne uznaje się wszelkie wspólne działania rządów innych krajów zmierzające do ograniczenia wydobycia ropy i ustalania jej cen.

Po ogłoszeniu decyzji grupy OPEC+ ceny ropy naftowej wzrosły. W środę po godz. 18:00 baryłka ropy WTI (West Texas Intermediate) podrożała od wczoraj o 1,35 proc. i kosztowała 87,50 dolara. Z kolei europejska ropa typu Bent kosztuje ponad 93 dolary za baryłkę, a jej cena wzrosła o 1,61 proc. względem wtorku.

Ceny ropy WTICeny ropy WTI Źródło: Stooq.pl

Ceny ropy BrentCeny ropy Brent Źródło: Stooq.pl

Limit cen na ropę z Rosji. Kraje G7 zdecydowały

Zgodnie z porozumieniem najbogatszych krajów świata zrzeszonych w G7, 5 grudnia ma wejść w życie decyzja o nałożeniu limitu cenowego na rosyjską ropę. Limit ma działać tak, że żaden tankowiec wypływający z rosyjskich portów z ropą nie będzie w stanie uzyskać ubezpieczenia, jeśli jego ładunek będzie kupiony za cenę wyższą, niż określona przez G7.

Zobacz wideo Jak słaby kurs złotego wpływa na nasze portfele? Wyjaśniamy
Więcej o: