Ceny ropy naftowej w górę. OPEC+ zapowiada, że mocno obniży wydobycie surowca

Grupa państw OPEC+ zapowiedziała, że zmniejszy wydobycie ropy naftowej o ponad milion baryłek dziennie. Po tych doniesieniach ceny ropy na giełdzie wyraźnie podskoczyły.

Baryłka ropy naftowej WTI (West Texas Intermediate) podrożała o 2,81 proc. i w poniedziałek po godz. 8:00 kosztowała 81,77 dolara. Przypomnijmy, że cena tego surowca w dniach 23-28 września znajdowała się poniżej poziomu 80 dolarów za baryłkę, a w niedzielę wieczorem ponownie, choć tylko na chwilę, spadła poniżej tej granicy.

Z kolei europejska ropa typu Bent kosztuje 87,39 dolara za baryłkę, a jej cena wzrosła od wczoraj o 2,64 proc. Surowiec ten również zanotował spadek w zeszłym tygodniu, 26 września cena zbliżyła się do poziomu 83 dolarów.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ceny ropy rosną po zapowiedzi OPEC+. Grupa ma wyraźnie zmniejszyć wydobycie

Ceny ropy naftowej wzrosły po wczorajszej (2 października) zapowiedzi krajów sojuszu OPEC+  o możliwym obniżeniu wydobycia tego surowca o ponad milion baryłek dziennie - podaje Agencja Reutera. Jak czytamy, decyzja OPEC+ [Organization of the Petroleum Exporting Countries, czyli Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową; ma siedzibę w Wiedniu] byłaby największą obniżką wydobycia od czasu pandemii COVID-19.

W 2020 r. grupa państw OPEC+ zmniejszyła produkcję ropy naftowej o rekordowe 10 mln baryłek dziennie, gdy załamał się popyt z powodu pandemii koronawirusa.

"Ropa naftowa za 90 dolarów nie podlega negocjacjom dla OPEC+"

Spotkanie grupy OPEC+ odbędzie się w środę (5 października) w Wiedniu. Będzie to pierwsze fizyczne spotkanie od ponad 2 lat (podczas pandemii spotkania odbywały się jedynie za pośrednictwem wideokonferencji).

Analitycy, w tym eksperci z OPEC+, sugerowali zmniejszenie produkcji ropy o około milion baryłek dziennie - ruch ten mógłby powstrzymać spadek cen surowca. - Ropa za 90 dolarów nie podlega negocjacjom dla kierownictwa OPEC+, dlatego będą działać na rzecz ochrony tego pułapu cenowego - powiedział broker naftowy PVM Stephen Brennock, cytowany przez Agencję Reutera.

Zobacz wideo Podatek od zysków nadmiarowych spółek energetycznych to dobry pomysł?
Więcej o: