Kandydatki PiS do RPP z pozytywną opinią komisji. Jedna mówiła, że "oszczędzanie to naturalna cecha Polaka"

Kandydatki PiS do Rady Polityki Pieniężnej Iwona Duda i Gabriela Masłowska otrzymały w środę pozytywną opinię sejmowej komisji finansów.

PiS zgłosiło w zeszłym tygodniu Iwonę Dudę i Gabrielę Masłowską jako kandydatki do Rady Polityki Pieniężnej. W środę sejmowa komisja finansów wysłuchała kandydatów do RPP i zaopiniowała wnioski w sprawie ich ewentualnego powołania. Kandydatki zgłoszone przez PiS - Iwona Duda i Gabriela Masłowska - otrzymały pozytywne opinie komisji.

Rada Polityki Pieniężnej w pełnym składzie powinna mieć dziewięcioro członków oraz prezesa NBP, który jest jej przewodniczącym - łącznie 10 osób. Jak pisaliśmy wcześniej, w lutym swoją kadencję zakończyło troje członków wybieranych przez Sejm, ale zastąpił ich tylko jeden - Wiesław Janczyk. Obecnie więc w RPP jest osiem osób.

Zgodnie z ustawą o NBP, powołanie nowych członków Rady Polityki Pieniężnej powinno nastąpić najpóźniej do dnia wygaśnięcia poprzednich kadencji. Rządząca koalicja, która ma w niższej izbie większość, od przeszło pół roku nie wyznaczała jednak osób, które uzupełniłyby skład rady.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Gabriela Masłowska o wysokiej inflacji. "Oszczędzanie jest naturalną cechą każdego Polaka"

Kandydatka PiS do RPP Gabriela Masłowska "zasłynęła" z niedawnej wypowiedzi w kontekście wysokiej inflacji. Reporter TVN24 zapytał posłankę, co mają zrobić Polacy, którzy mierzą się z drożyzną. - Ludzie konfrontujący się z drożyzną wiedzą, co mają zrobić. Otrzymują pomoc, wynagrodzenia i inne dochody nominalne nie ulegają zmianie. Rodziny i przedsiębiorstwa otrzymują ogromną pomoc, która pozwala im obniżać koszty utrzymania - odpowiedziała Masłowska.

- I to, co można w tej chwili zrobić - oszczędzanie jest naturalną cechą każdego Polaka. W takich sytuacjach ludzie szczególnie oszczędzają - dodała.

Kim są Iwona Duda i Gabriela Masłowska?

Iwona Duda pełniła m.in. funkcję doradcy prezesa Narodowego Banku Polskiego oraz członka rady nadzorczej Banku Ochrony Środowiska. W latach 2006-2008 była zastępcą przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Wcześniej jako pełnomocniczka prezesa Rady Ministrów tworzyła Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. W październiku 2021 roku trafiła do zarządu PKO BP, gdzie od stycznia do sierpnia 2022 roku zasiadała na fotelu prezeski. Wcześniej pracowała w zarządzie Alior Bank S.A. Od 12 maja 2020 r. była wiceprezeską zarządu kierującego pracami zarządu banku, a od 4 marca 2021 r. pełniła funkcję prezeski zarządu.

Gabriela Masłowska jest natomiast posłanką Prawa i Sprawiedliwości w obecnej IX kadencji izby niższej. W Sejmie zasiada nieprzerwanie od IV kadencji. Jest członkinią Komisji Finansów Publicznych, gdzie od poprzedniej kadencji pełni funkcję zastępczyni przewodniczącego. Kandydatką PiS do RPP była już w styczniu. Wówczas jednak musiała zrezygnować ze względów osobistych.

Zobacz wideo Jak słaby kurs złotego wpływa na nasze portfele? Wyjaśniamy
Więcej o: