Od 2019 roku funkcjonuje w Polsce świadczenie Mama 4 plus. Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci wszedł w życie natomiast w 2015 roku. Są to więc dwa różne świadczenia. Przyjmowaniem wniosków i wypłatą świadczeń zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Zdrowotnych. O ile pieniądze przysługują nie tylko matkom, ale i ojcom, o tyle istotne jest spełnienie pewnych warunków. Przedstawiamy jakich.
Dodatek do emerytury za wychowanie dzieci przysługuje:
To świadczenie dotyczy tylko kobiet. Inaczej jest natomiast w przypadku programu Mama 4 plus.
Świadczenie zostało wprowadzone 1 marca 2019 roku, by, jak tłumaczy ZUS, "zapewnić niezbędne środki utrzymania rodzinom, które zrezygnowały z zatrudnienia, aby wychowywać dzieci lub z tego powodu w ogóle go nie podjęły". Ich wysokość od marca 2022 roku wynosi 1338,44 zł i podlega waloryzacji.
Aby otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające, należy spełnić warunki:
"Warunek urodzenia i wychowania lub wychowania dzieci dotyczy dzieci własnych, dzieci współmałżonka, dzieci przysposobionych lub dzieci przyjętych na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej" - uściśla ZUS.
By otrzymać świadczenie, należy także mieszkać w Polsce i mieć tu "ośrodek interesów życiowych" przez co najmniej 10 lat, jednak dopiero po ukończeniu 16. roku życia. Istotne są także: obywatelstwo polskie lub jednego z państw członkowskich UE lub państw Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), prawo pobytu stałego lub zalegalizowany pobyt w Polsce w przypadku cudzoziemców.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
By otrzymać świadczenie, konieczne jest złożenie wniosku. Odpowiednie druki znajdują się w palcówkach zakładu oraz na jego stronie. Do wypełnionego wniosku należy dołączyć także:
Do tego w oświadczeniu należy także potwierdzić takie informacje, jak:
"Powinieneś także potwierdzić inne okoliczności, które mogą mieć wpływ na decyzję w sprawie rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego" - dodaje ZUS. Dodatkowo ojcowie ubiegający się o świadczenie powinni w oświadczeniu wskazać datę śmierci matki dzieci lub datę ich porzucenia albo zaprzestania wychowania - wraz z potwierdzeniem dokumentami.