14. emerytura na stałe? Marlena Maląg: Kaczyński postawił "kropkę nad i", pracujemy nad ustawą

- Myślę, że prezes PiS Jarosław Kaczyński postawił przysłowiową "kropkę nad i", że decyzja zapadła. Pracujemy nad ustawą - powiedziała Marlena Maląg nawiązując do kwestii wprowadzenia 14. emerytury na stałe, o czym mówił wcześniej Kaczyński. Świadczenie w 2023 r. miałoby być wypłacane w sierpniu.

14. emerytura to jednorazowe, dodatkowe świadczenie dla emerytów. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała na antenie TVP Info, że jej resort pracuje nad projektem ustawy o wprowadzeniu 14. emerytury na stałe.

14. emerytura na stałe. Marlena Maląg: Decyzja zapadła, pracujemy nad ustawą

- Myślę, że prezes postawił przysłowiową "kropkę nad i", że decyzja zapadła. Pracujemy nad ustawą, która zostanie przedstawiona Radzie Ministrów, parlamentowi - mówiła. Wyjaśniła, że ustawa będzie proponować 14. emeryturę na poziomie minimalnej emerytury w 2023 roku.

Marlena Maląg wyjaśniła, że "czternastka" ma być wypłacana na poziomie minimalnej emerytury. Jako termin wypłaty świadczenia ministerstwo rodziny proponuje koniec sierpnia. - Pracujemy nad tym, szczegóły będą pokazane w odpowiednim momencie - dodała minister. Zapowiedź wprowadzenia 14. emerytury jako trwałego świadczenia ogłosił w ubiegłym tygodniu prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Kołobrzegu.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

14. emerytura. Ile wynosi świadczenie?

Z kolei pod koniec czerwca wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed wskazywał, że ze względu na wysoką inflację "jest duża szansa, że również w przyszłym roku będzie 14. emerytura".

W 2022 roku wypłaty tego świadczenia ruszyły 25 sierpnia i po niespełna miesiącu trafiły już do wszystkich uprawnionych. Pieniądze były wypłacane z urzędu, tzn. seniorzy nie musieli składać żadnych wniosków. Koszt dla budżetu państwa, wynikający z wypłaty kolejnego, dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w 2022 r., to ok. 11,4 mld zł.

14. emeryturę w pełnej wysokości (1338,44 zł brutto) otrzymali emeryci, których świadczenie wynosi do 2,9 tys. zł. Powyżej tej kwoty wypłata została pomniejszona zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. W związku z tym emeryci, którzy otrzymują 4188,44 zł i więcej nie dostali "czternastki" w ogóle.

Zgodnie z przyjętą w pierwszej połowie maja br. ustawą wprowadzono tzw. minimalną kwotę świadczenia - seniorzy, którym przysługiwała 14. emerytura w wysokości poniżej 50 zł, wcale nie otrzymali świadczenia.

Zobacz wideo Jak zmalały nasze oszczędności wskutek inflacji? Ekspertka wyjaśnia
Więcej o: