Ukraina przestaje eksportować energię elektryczną, także do Polski. "Ataki rakietowe nas zmusiły"

Rosyjskie zmasowane ataki na ukraińską infrastrukturę krytyczną zmusiły Ukrainę do podjęcia radykalnych działań. "Dzisiejsze ataki rakietowe, które uderzają w elektrownie cieplne i podstacje elektryczne, zmuszają Ukrainę do zawieszenia eksportu energii elektrycznej od 11 października 2022 r., aby ustabilizować własny system energetyczny" - poinformowało tamtejsze Ministerstwo Energii. Wśród odbiorców ukraińskiej energii była m.in. Polska.

- To eksport energii elektrycznej z Ukrainy pomógł Europie zmniejszyć zużycie rosyjskich zasobów energetycznych. I dlatego Rosja niszczy nasz system energetyczny, zabijając samą możliwość eksportu energii elektrycznej z Ukrainy - powiedział minister energetyki Herman Galushchenko, cytowany przez portal Prawda Ekonomiczna.

Zobacz wideo Rozmowa Łukasza Kijka z Antonem Heraszczenką - doradcą MSW Ukrainy Wybierz serwis

Ukraina eksportowała energię elektryczną do Europy

Ministerstwo Energetyki Ukrainy poinformowało, że eksportowano energię elektryczną do Unii Europejskiej, a także oddzielnymi liniami do Mołdawii i Polski. Zapewnia, że to właśnie ukraińska energia pomogła Europie zastąpić rosyjski gaz i wspierała stabilność całego systemu energetycznego 

Rosja kontynuuje terror energetyczny przeciwko Ukrainie, a także zwiększa presję energetyczną na Unię Europejską

- podkreśla resort.  

Wojna w Ukrainie. Ministerstwo Energii podjęło radykalne kroki

Ministerstwo Energii przypomniało, że nawet po zatrzymaniu elektrowni atomowej w Zaporożu, która od ponad 7 miesięcy znajduje się pod rosyjską okupacją, Ukraina wypełniała swoje zobowiązania związane z eksportem energii elektrycznej. Niestety zmasowane ataki ze strony rosyjskie na miasta w całym kraju zmusiły je do radykalnych działań.  

"Dzisiejsze ataki rakietowe, które uderzają w elektrownie cieplne i podstacje elektryczne, zmuszają Ukrainę do zawieszenia eksportu energii elektrycznej od 11 października 2022 r., aby ustabilizować własny system energetyczny" - wyjaśnił resort. Zaapelowano również do wszystkich obywateli o jak największe zminimalizowanie zużycia energii elektrycznej.

Z kolei rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że uderzyło "wszystkie wyznaczone cele" w masowej fali ataków rakietowych na ukraińską infrastrukturę wojskową, komunikacyjną i energetyczną.

Więcej o: