1800 plus. Nowe wsparcie finansowe dla emerytów? Tym razem rząd przedstawia propozycję dla firm

Rząd szuka sposobu na aktywizację seniorów - pisze we wtorek "Fakt". Jednym z nich miałoby być dofinansowanie dla przedsiębiorstw, które zdecydują się zatrudnić seniorów w wieku emerytalnym, którzy nie zaczęli jeszcze pobierać świadczenia.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje nad projektem ustawy, która pomoże aktywizować osoby, które osiągnęły już wiek emerytalny - pisze we wtorek (11 października) "Fakt". Pomysł skierowany jest jednak do firm.

Zobacz wideo Co się stanie, gdy zdejmiemy tarcze antyinflacyjne? Pytamy prof. Tyrowicz

1800 plus nową propozycją dla firm? Tak rząd chce aktywizować seniorów

Jak czytamy, ustawa ma być realizacją jednego z kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy. Tego, który mówi o projekcie podniesienia efektywnego wieku emerytalnego, czyli takiej aktywizacji emerytów, by nie przechodzili na emeryturę, kiedy tylko staną się uprawnieni do pobierania tego świadczenia.

Propozycja MRiPS zakłada między innymi dofinansowania dla firm, które zdecydują się zatrudnić bezrobotnych seniorów, którzy osiągnęli już wiek emerytalny, jednak nie przeszli na emeryturę. W takim przypadku przedsiębiorstwo będzie mogło otrzymać dofinansowanie w wysokości do 50 proc. najniższej pensji krajowej. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Najniższa krajowa w 2023 r. wzrośnie o prawie 600 zł brutto

Jak podaje rząd, od 1 stycznia 2023 roku płaca minimalna w Polsce ma wzrosnąć do 3490 zł brutto, a następnie od 1 lipca do 2600 zł - czyli o 590 zł więcej niż obecnie. Minimalna stawka godzinowa ma w przyszłym roku wzrosnąć do 22,80 zł w styczniu i do 23,50 zł w lipcu - oznacza to wzrost o 3,80 zł w porównaniu z obecnie obowiązującą stawką.  

Nowe dopłaty dla firm, które zatrudnią bezrobotnych rodziców bądź osoby w związku małżeńskim

Dopłata dla firm za zatrudnianie emerytów to nie jedyna zmiana dotycząca rynku pracy, jaką chce wprowadzić rząd. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowuje też projekt ustawy, zgodnie z którą firmy będą mogły dostać comiesięczną dopłatę 900 zł, jeśli zatrudnią na pół etatu rodzica, który wcześniej był bezrobotny.

Resort ten ma także pomysł, by pracodawcy mogli dostać 7 tys. zł jednorazowego dodatku, jeśli zatrudnią na pracę zdalną osobę z miejscowości, której grozi wyludnienie. Nie jest to jednak jedyne kryterium. Pozostałe są mocno kontrowersyjne i ocierają się o dyskryminację ze względu na wiek i stan cywilny. Osoba, za której zatrudnienie firmie będzie przysługiwał ten dodatek, musi mieć mniej niż 30 lat, albo mniej niż 40 lat, o ile pozostaje w związku małżeńskim lub wychowuje dziecko, bądź też jest osobą wychowującą dziecko z niepełnosprawnością. 

Pracodawca, aby otrzymać dofinansowanie, będzie zobowiązany zatrudniać takie osoby przez minimum rok w przypadku pracy na pełen etat lub przez półtora roku, w przypadku pracy na pół etatu. 

Więcej o: