Orlen przejmie Żabkę? Obajtek zaprzecza. "Nie prowadzimy żadnych rozmów, nie analizujemy tematu"

Daniel Obajtek zaprzeczył w czwartek, że to Orlen miałby przejąć Żabkę. W środę Jarosław Kaczyński poinformował, że sieć sklepów może zostać odkupiona od funduszu CVC przez państwowy kapitał.

- Jest już chyba podjęta decyzja, że sieci elektryczne linii kolejowych, to duże przedsiębiorstwo, mają też dużą sieć przekazu energii elektrycznej, że zostanie w bardzo krótkim czasie odkupione. Właśnie od jednego z funduszy amerykańskich. A ten sam fundusz jest właścicielem Żabki. Wiecie państwo, co to jest Żabka. Te sklepy też być może zostaną odkupione. Idziemy w tym kierunku - mówił w Puławach Jarosław Kaczyński, spytany o możliwości wykupowania przetwórni od obcego kapitału przez Polską Grupę Spożywczą.

Zobacz wideo Sylwia Majcher: Lodówka jest sklepem pierwszego wyboru

Orlen nie przejmie Żabki. Obajtek zaprzecza

Orlen w ostatnim czasie przejął Lotos, ale szykuje się również do fuzji z PGNiG oraz Energą. Nie dziwi więc, że pojawiły się spekulacje o tym, że to właśnie firma zarządzana przez Daniela Obajtka przejmie Żabkę. Obajtek jednak zaprzeczył tym doniesieniom - podaje TVN za PAP. 

Nie prowadzimy żadnych rozmów, nie analizujemy tematu i nie mamy planów kupna Żabki

- powiedział prezes PKN Orlen. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

O przejęcie Żabki został też zapytany szef sejmowej komisji rolnictwa Robert Telus. Polityk mówił, że Polski Holding Spożywczy powinien posiadać również własne sklepy. Stwierdził, że nie wie, jaka to będzie sieć. Dodał, że dobrze, aby polski konsument mógł kupić polskie produkty najlepszej jakości w sklepach należących do państwa.

Do kogo należy Żabka?

Sieć handlowa Żabka należy do funduszu CVC Capital Partners. Jak wynika z informacji na stronie internetowej detalisty, obecnie liczy ona 8 tys. sklepów prowadzonych przez 7 tys. franczyzobiorców. Do CVC Capital Partners należy także od 2015 roku PKP Energetyka. 

Kilka dni temu agencja Bloomberg podała - powołując się na kilkunastu anonimowych informatorów - że CVC planuje debiut na giełdzie w Londynie lub Amsterdamie przy wycenie przekraczającej 20 mld euro.

TVN24.pl poprosił o komentarz do słów szefa PiS CVC oraz Żabkę. "Relacjonowana wypowiedź nie odnosi się do żadnego konkretnego procesu z naszym udziałem, więc nie mamy podstaw do jej komentowania" - przekazało portalowi biuro prasowe sieci Żabka.  

Więcej o: