Darowizna i spadek wymagają odprowadzenia podatku. Ale właśnie wzrosła kwota wolna

Do przeszło 10 tys. zł wzrosła kwota wolna od podatku dla spadków i darowizn od osób z grupy pierwszej. Limity dotyczące innych grup również wzrosły przez wzgląd na inflację.

Darowizny i spadki wymagają odprowadzenia od nich podatków, ale dopiero jeśli ich wartość przekroczy pewną kwotę. Te są różne i zależne od tego, kto przekazał darowiznę. Kwoty nie są też stałe i ich wartość zależy od inflacji, z tego też powodu wzrosły od 13 października. 

Zobacz wideo Podatek od zysków nadmiarowych spółek energetycznych to dobry pomysł?

Darowizny i spadki z większymi limitami

Niezależnie od okazji - ślub, komunia czy urodziny - w świetle obowiązującego w Polsce prawa każdy prezent - nawet gotówka - jest darowizną. Od niej należy odprowadzić podatek, chyba że wartość darowizny jest niższa niż kwota wolna. Te różnią się zaś w zależności od tego, kto przekazał darowiznę:

  • grupa I - należą do niej małżonkowie, zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), rodzeństwo, zięć/synowa, pasierb, ojczym/macocha i teściowie;
  • grupa II - należą do niej zstępni rodzeństwa (bratankowie, siostrzeńcy, ich dzieci i wnuki), rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie innych zstępnych;
  • grupa III - należą do niej pozostałe osoby.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Kwoty wolne dla poszczególnych grup wzrosły następująco:

  • z 9 637 zł dla grupy I do kwoty 10 434 zł,
  • z 7 276 zł dla grupy II do kwoty 7 878 zł,
  • z 4 902 zł dla grupy III do kwoty 5 308 zł.

Grupa 0 umożliwia ominięcie podatku

Z I grupy podatkowej można wyodrębnić tzw. grupę 0. Zaliczają się do niej: małżonek, rodzeństwo, zstępni, wstępni, pasierb, ojczym i macocha. Dla grupy 0 limit wynosi tyle samo co dla grupy I - 10 434 zł.

Jednakże darowizna od członka rodziny z grupy 0, który przekroczy ten limit, niekoniecznie musi zostać zgłoszona. Zwolnienie z podatku od darowizny od osób z grupy 0 przysługuje, gdy prezent w ciągu sześciu miesięcy zostanie zgłoszony do Urzędu Skarbowego. Składając odpowiedni dokument, unikniemy płacenia podatku. Warto o tym pamiętać, gdyż niedopełnienie tych formalności w terminie poskutkuje koniecznością zapłaty podatku i odsetek.

Więcej o: