Samorządy będą sprzedawać węgiel po preferencyjnej cenie. Sejm uchwalił ustawę

Sejm uchwalił ustawę o maksymalnych cenach węgla dla samorządów. Projekt ma ułatwić dystrybucję tego paliwa oraz umożliwić odbiorcom indywidualnym jego zakup po niższych cenach.

Uchwalone w czwartek przepisy przewidują, że gminy będą nabywać węgiel po maksymalnej cenie 1500 zł za tonę, a następnie odsprzedawać mieszkańcom za nie więcej niż 2000 zł. Za projektem zagłosowało 303 posłów, przeciw było 13, a 118 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu. Z racji tego, że ma charakter pilny, izba wyższa ma 14 dni na jej rozpatrzenie.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Węgiel (zdjęcie ilustracyjne)Złotów. Spółdzielnia poprosiła o pieniądze z dodatku węglowego

Węgiel po preferencyjnej cenie. Otrzymają go mieszkańcy, którym przysługuje dodatek węglowy

Wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda powiedział, że samorządy same zaproponowały, że mogą zająć się dystrybucją węgla. Podkreślił, że ustawa ma ułatwić ten proces. Zaznaczył, że przystąpienie do programu jest dla samorządów dobrowolne, a uchwalone rozwiązania były konsultowane z korporacjami samorządowymi. 

Aby nabyć węgiel po cenie preferencyjnej, mieszkańcy będą musieli złożyć wniosek do gminy oraz posiadać piec zarejestrowany w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Pod względem ceny węgla gmina pod Chełmnem wiedzie prym w klasyfikacji ogólnopolskiejPróbował w piecu i palnikiem. "Węgiel" z Australii nie chciał zapłonąć

Gospodarstwa domowe będą mogły kupić po preferencyjnej cenie 1,5 tony węgla w tym roku oraz 1,5 tony surowca po 1 stycznia 2023 r. Rozwiązanie będzie dostępne dla osób, które są uprawnione do dodatku węglowego.

Gmina będzie mogła prowadzić dystrybucję węgla poprzez własne jednostki organizacyjne, wybrane spółki, np. komunalne; na podstawie umowy ze składem węgla lub umowy z inną gminą. Gminy, które kupiły węgiel do sprzedaży przed wejściem w życie nowych przepisów, będą mogły wnioskować o zwrot różnicy w cenie.

Zobacz wideo Czy wspólne zakupy węgla i gazu na poziomie unijnym są możliwe?
Więcej o: