Czy w Polsce od 1 listopada obowiązują opony zimowe? Kiedy najlepiej je zmienić?

Wraz z nadejściem zimy oraz spadkiem temperatur wielu kierowców musi wymienić opony na zimowe. Kto powinien je wymienić od 1 listopada? Kierowcy powinni przestrzegać tej daty, aby uniknąć negatywnych konsekwencji.

Wielu kierowców powinno wymienić swoje letnie opony na zimowe przed 1 listopada. Kto musi spełnić ten obowiązek w najbliższym czasie? Powinni o tym pomyśleć szczególnie kierowcy, którzy wybierają się za granicę.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kiedy zmienić opony na zimowe?

Wymiana opon na zimowe. Gdzie trzeba wymienić opony po 1 listopada?

W wielu miejscach w Europie obowiązuje zasada dotycząca wymiany opon na zimowe od 1 listopada. Dotyczy to m.in. Austrii, Chorwacji, Czarnogóry, Czech, Francji czy Włoch. Jednak w Polsce w dalszym ciągu nie ma takiego obowiązku.

Kierowcy powinni to jednak zrobić, gdy temperatura spadnie poniżej 7 st. C. Eksperci dodają, że jeśli chcemy zachować bezpieczeństwo podczas zimy, gdy koła mają mniejszą przyczepność do podłoża ze względu na śnieg czy oblodzenie, warto pomyśleć o zmianie opon już na przełomie października i listopada. Wymiana opon dopiero wtedy, gdy spadnie śnieg, może skutkować długimi kolejkami w firmach zajmujących się wulkanizacją.

Opony zimowe. Jakie oznaczenia mają opony zimowe?

Zmiana opon na zimowe jest bardzo ważna i zapewnia bezpieczeństwo zarówno kierowcy, jak i pozostałym uczestnikom drogi. Opony z oznaczeniami M+S, MS, M&S lub z symbolem alpejskim 3PMSF są uznawane przez policję za zimowe.

Pamiętajmy, że ogumienie koła jest jedyną powierzchnią, która przylega do podłoża w trakcie jazdy. Oznacza to, że w sytuacji kryzysowej możemy polegać przede wszystkim na oponach. Opony zimowe są bardziej elastyczne i nie twardnieją w niskich temperaturach. "W bieżniku występują głębsze bloki, które wkopują się w śnieg i lód, zwiększając przyczepność. Ponadto w oponie zimowej umieszcza się wiele lamel, które skutecznie odprowadzają wodę i błoto pośniegowe z toru jazdy, a tym samym ograniczają ryzyko poślizgu na warstwie wody przy dużej prędkości" - informują eksperci.

Więcej o: