Sejm nie zajął się ustawą dot. wywłaszczeń pod CPK. "Rz": Niezadowolenie części posłów PiS

"Rzeczpospolita" ujawniła kulisy niespodziewanej decyzji większości sejmowej, która zdjęła z porządku obrad głosowanie ws. ustawy dot. odszkodowań za wywłaszczenia nieruchomości pod. m.in. Centralny Port Komunikacyjny. "Posłowie ci zaczynają się wahać, czy forsowanie w Sejmie tego projektu dobrze wpłynie na ich notowania na rok przez wyborami" - podkreślił dziennik.
Zobacz wideo Czy CPK powinno być zlikwidowane? Kosiniak-Kamysz: Ta inwestycja nie jest potrzebna

W czwartek większość sejmowa zdecydowała o zdjęciu z porządku obrad wniosku Senatu o odrzucenie ustawy ws. odszkodowań za wywłaszczenia nieruchomości m.in. pod CPK. Przypomnijmy, nowelizacja ta zakłada, że odszkodowania za wywłaszczenie miałyby zostać powiązane z wartością rynkową nieruchomości. Senatorowie uznali, że zmiany te będą krzywdzące dla właścicieli nieruchomości. 

- Wskutek tego, osoba wywłaszczona nie ma prawa do odbudowania podobnego nowego domu, tylko powinna kupić dom używany na rynku wtórnym, bo wycena rzeczoznawcy musi być pomniejszona o stopień amortyzacji budynku - podkreślił, cytowany przez "Rzeczpospolitą", senator Krzysztof Kwiatkowski.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Telefon (zdjęcie ilustracyjne) Dostałeś SMS z numeru 669 979 971? To nie oszustwo. Policja chce Ci pomóc

Kulisy decyzji Sejmu

Z nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że "chodzi o niezadowolenie z proponowanych rozwiązań wśród części posłów klubu PiS, do których dotarli mieszkańcy Baranowa", czyli jednej z gmin, która nie chce budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

"Posłowie ci zaczynają się wahać, czy forsowanie w Sejmie tego projektu dobrze wpłynie na ich notowania na rok przez wyborami" - podkreśla dziennik.

***

Przypomnijmy, na początku sierpnia spółka odpowiedzialna za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego ogłosiła start procedury przetargowej na zaprojektowanie budynków technicznych, które mają towarzyszyć głównej inwestycji. Na liście znalazły się m.in. takie obiekty, jak: sortownia odpadów z CPK, biuro policji, wieża kontroli lotów, centrum operacyjne lotniska, terminale cargo oraz obiekty służb ratowniczo-gaśniczych.

Tylko na projekt przeznaczono 500 milionów złotych.

Mateusz Morawiecki 700 Plus? Media: Morawiecki się nie zgadza. Jest też sondaż ws. 500 Plus

Więcej o: