Dostałeś SMS z numeru 669 979 971? Tym razem to nie oszustwo. Policja chce Ci pomóc

Dostałeś SMS z numeru 669 979 971? To nie oszustwo. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości wysyła SMS-y do osób, które mogły paść ofiarą oszustwa. Trwa właśnie śledztwo przeciwko grupie przestępczej, która wysłała fałszywe SMS-y, w których informowała o zaległych płatnościach za energię, czy usługi kurierskie. Mogła w ten sposób uzyskać dostęp do kont bankowych pokrzywdzonych.

W ostatnich miesiącach publikowaliśmy wiele artykułów ostrzegających przed fałszywymi SMS-ami od oszustów. W ostatnim czasie popularne były "oszustwa na kryzys energetyczny". Ofiary straszono rzekomym odłączeniem prądu, w SMS-ach, które miały udawać wiadomości od dostawcy energii. Wiele osób dostało też wiadomość o nieopłaconych rachunkach. Teraz jednak apelujemy - ten SMS to nie oszustwo, a prawdziwa chęć pomocy ze strony policji.  

Zobacz wideo Plaga fałszywych SMS-ów zaatakowała nasze smartfony. Jak nie dać się oszukać? [TOPtech] Wybierz serwis

Oszuści wysyłają fałszywe SMS-y

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości przeprowadza kampanię informacyjną, która polega na rozsyłaniu wiadomości SMS oraz e-mail w celu ustalenia wszystkich osób będącymi ofiarami grupy przestępczej, która wysłała fałszywe SMS-y. Wydział w Krakowie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie prowadzi przeciwko niej śledztwo. 

Przestępcy od 9 grudnia 2021 roku do 13 stycznia 2022 roku wysłali wiadomości o treści m.in.: "Twoja paczka została wstrzymana z tytułu niedopłaty 4,27 PLN. Przepraszamy za utrudnienia. Prosimy uregulować należność", lub "PGE: Na dzień 27.12 zaplanowano odłączenie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie należności 4,27 zł". SMS-y te zawierały niebezpieczny link, dzięki któremu oszuści mogli zdobyć dostęp do kont bankowych ofiar.  

Więcej informacji z kraju i ze świata przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

Policja poszukuje ofiar oszustw 

Oszustwa te miały miejsce przede wszystkim w Krakowie, Wrocławiu i Warszawie, ale poszkodowani mogli zostać również mieszkańcy innych miejscowości. Aby ustalić wszystkich pokrzywdzonych, policja rozsyła wiadomości SMS z numeru +48 669 979 971 oraz wiadomości e-mail do osób zidentyfikowanych jako te, które otrzymały SMS od tych oszustów.  

Po otrzymaniu takiego SMS-a należy zgłosić się do Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Krakowie - telefonicznie lub mailowo. 

Więcej o: