Waloryzacja czynszu - kiedy wynajmujący może podnieść opłaty? Wszystko zależy od umowy

Właściciele mieszkań, którzy wynajmują swoje nieruchomości, mogą skorzystać z klauzuli waloryzacyjnej. Szczególnie teraz, gdy inflacja stale rośnie, warto wiedzieć, kiedy wynajmujący ma prawo do waloryzacji czynszu. Co należy zawrzeć w umowie najmu?

Właściciel mieszkania, które wynajmuje nieruchomość, ma prawo do waloryzacji czynszu. Aby skorzystać z takiej możliwości, należy uwzględnić taki zapis w umowie. Zanim wynajmiemy mieszkanie, warto więc pamiętać o klauzuli waloryzacyjnej.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Koszty utrzymania mieszkania idą w górę? Narkun: Odbijają się mocno na budżecie domowym

Jakie korzyści daje klauzula waloryzacyjna? Co oznacza dla wynajmującego?

Klauzula waloryzacyjna, która najczęściej pojawia się na rynku najmu, przewiduje waloryzację czynszu o stawkę inflacyjną. Przed podpisaniem umowy z najemcą warto więc zwrócić uwagę na konstrukcję klauzuli. Musimy pamiętać, że Główny Urząd Statystyczny publikuje dane dotyczące danego roku dopiero pod koniec pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego. Zatem w przypadku zmian na początku roku, wynajmujący może zareagować dopiero po 12 miesiącach.

Właściciele korzystają także z innej możliwości, która daje im prawo do zmiany wysokości czynszu również podczas roku kalendarzowego - na co wpływa stawka inflacyjna za określony kwartał. Wówczas osoba wynajmująca mieszkanie będzie musiała płacić większą stawkę za wynajem mieszkania.

Pamiętajmy, że najemca ma prawo żądać od wynajmującego uzasadnienia podwyżki, przedstawienia wyliczeń oraz powodów podniesienia czynszu. Właściciel ma wtedy 14 dni na odpowiedź - a jeśli tego nie zrobi, waloryzacja nie może zostać wprowadzona.

Zakupy w czasie wysokiej inflacji, zdjęcie ilustracyjne.Inflacja w Niemczech już powyżej 10 proc. Najwyższa od 1951 roku

Waloryzacja czynszu. Co zrobić, jeśli umowa najmu nie zawiera klauzuli waloryzacyjnej?

Jeśli umowa najmu nie zawiera klauzuli waloryzacyjnej, warto negocjować stawkę czynszu z najemcą - osobą, która jest lokatorem nieruchomości. Jeśli to nie przyniesie żadnego skutku, właściciel mieszkania może skorzystać z uprawnień jakie przewiduje art. 3581 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym, w razie wystąpienia zmiany siły nabywczej pieniądza po zawarciu umowy najmu, sąd - biorąc pod uwagę obie strony zgodnie z zasadami współżycia społecznego - może zmienić wysokość opłaty za wynajem.

Aby doszło do sądowej waloryzacji, inflacja musi być jednak na wysokim poziomie. WAŻNE: Z żądaniem sądowej waloryzacji nie może występować przedsiębiorstwo "jeżeli świadczenie pozostaje w związku z prowadzeniem tego przedsiębiorstwa - zatem gdy umowę najmu zawarta została między przedsiębiorcami" - przekazuje "Rzeczpospolita".

Ceny najmu w Polsce wzrosły nawet o 40 proc.Ceny najmu wzrosły nawet o 40 proc. Najgorzej jest w Trójmieście

Więcej o: