Erdogan spotka się z Putinem i Zełenskim w sprawie eksportu zboża z Ukrainy

Turcja chce przywrócić porozumienie w sprawie eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Prezydent Recep Erdogan ma rozmawiać na ten temat z przywódcami Ukrainy i Rosji.

O planowanych rozmowach poinformował minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu. Dyplomata powiedział dziennikarzom, że prezydent Erdogan będzie rozmawiał o eksporcie zboża z Wołodymyrem Zełenskim i Władimirem Putinem w ciągu najbliższych dni. Polityk podkreślił jednocześnie, że umowa zbożowa była korzystna dla wszystkich stron i wyraził nadzieję, iż zostanie przywrócona.

Zobacz wideo Doradca MSW Ukrainy: Polska postąpiła inaczej niż Niemcy

Eksport zboża z Ukrainy. Rosja zerwała umowę

Turcja obok ONZ była jednym z pośredników zwartego w lipcu porozumienia między Ukrainą a Rosją, które pozwalało na eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Jednak w sobotę Rosja ogłosiła, że zrywa umowę. Władze w Moskwie podjęły taką decyzję w reakcji na ataki na rosyjskie okręty wojenne stacjonujące w Sewastopolu.

W poniedziałek turecki prezydent zapowiedział, że jego kraj będzie nadal uczestniczył w porozumieniu mimo decyzji Rosji o wycofaniu się z umowy. Dziś z ukraińskich portów wypłynęły trzy statki ze zbożem. Okręty zmierzają do Stambułu, gdzie przejdą inspekcję przed dalszą podróżą. 

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Komisja Europejska reaguje na decyzję Rosji

Do dalszej realizacji umowy dotyczącej eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne wezwała Rosję Komisja Europejska. "Decyzja Rosji zagraża głównym szlakom eksportowym zboża i nawozów bardzo potrzebnym, by zaradzić światowemu kryzysowi żywnościowemu, spowodowanemu rosyjską wojną przeciwko Ukrainie. Umowa miała kluczowe znaczenie dla eksportu zboża na światowy rynek i do tych, którzy potrzebują go najbardziej" - powiedziała rzeczniczka Komisji Nabila Massrali.

W weekend do Rosji za apelem zwrócił się także szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, a także przedstawiciele Sojuszu Północnoatlantyckiego. 

Dwie umowy wynegocjowane przez Ukrainę, Rosję, ONZ i Turcję, zezwalające na eksport ukraińskiego zboża zablokowanego przez Rosjan w czarnomorskich portach podpisano 22 lipca. Miały one na celu zmniejszenie napięć na światowych rynkach żywności. Od momentu ich podpisania Ukraina do krajów Bliskiego Wschodu i północnej Afryki wyeksportowała ponad 9,5 milionów ton kukurydzy, pszenicy, produktów słonecznikowych, jęczmienia, rzepaku oraz soi.

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński w Warszawie podczas konferencjiSą nowe dane o inflacji w Polsce. Szkoda gadać...

Więcej o: