Inflacja w październiku znów ostro w górę. GUS podał podłe dane. Szkoda gadać

Inflacja w Polsce w październiku wyniosła 17,9 proc. rok do roku - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny w tzw. szybkim szacunku. To najwyższy odczyt od blisko 26 lat. Zamiast zapowiadanego przez prezesa NBP Adama Glapińskiego "płaskowyżu" inflacji wciąż widzimy więc ostre podejście pod górę.

Inflacja w Polsce wyniosła w październiku 17,9 proc. rok do roku - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Z kolei miesiąc do miesiąca (tj. w porównaniu z wrześniem br.) inflacja w październiku wyniosła 1,8 proc. To największy miesięczny skok od kwietnia br.

To tzw. szybki szacunek. Więcej szczegółów GUS poda 15 listopada. Na razie wiemy "tylko" tyle, że żywność i napoje bezalkoholowe podrożały w październiku rok do roku o 21,9 proc. (miesiąc do miesiąca o 2,7 proc.), paliwa o 19,5 proc. (4,1 proc. w miesiąc), a nośniki energii o 41,7 proc. (2 proc. w miesiąc).

Poniedziałkowy odczyt jest najwyższy od blisko 26 lat. Ostatnio inflacja na wyższym poziomie była w grudniu 1996 r. (18,5 proc.). 

Kolejny skok inflacji był spodziewany przez ekonomistów. Konsensus ich prognoz według ankiety "Parkietu" opiewał właśnie na 17,9 proc. (wobec inflacji 17,2 proc. we wrześniu br.).

Zobacz wideo W co się teraz inwestuje, czyli czy złoto nadal jest w cenie? Ekspert wyjaśnia

Władze Poznania nie planują na razie oddawania miejskich gruntów deweloperom w zamian za nowe mieszkaniaklauzula waloryzacyjna w czasie rosnącej inflacji. Kto może skorzystać?

  • Więcej o gospodarce przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

Inflacja wciąż rośnie

Inflacja za październik br. oznacza, że wciąż kontynuowany jest w Polsce fatalny trend. Już od grubo ponad roku - dokładnie od lipca 2021 r. - odczyt inflacji w Polsce co miesiąc jest coraz wyższy (w jednym wyjątkiem - gdy w lutym 2022 r. weszła tarcza antyinflacyjna i nieco "sztucznie" na krótko zbiła tempo wzrostu cen).

Kolejny wzrost inflacji oznacza, że przynajmniej na razie prezes NBP Adam Glapiński powinien wyrzucić do kosza lansowaną przez siebie tezę, że inflacja jest w "płaskowyżu". Tak twierdził na konferencji 8 września, gdy mówił, że "okres wakacyjny to zapewne był punkt zwrotny inflacji".

Płaskowyż. Inflacja może być trochę wyżej albo niżej, ale zasadniczo to jest ten wysoki pułap, od którego inflacja będzie stopniowo maleć - wykluczając niespodziewane czynniki

- mówił wówczas prezes NBP. Gdy inflacja za wrzesień okazała się znacznie wyższa od sierpniowej (17,2 proc. vs. 16,1 proc.), mówił, że "być może nadal to jest płaskowyż".

Użyłem stwierdzenia, że inflacja wejdzie na płaskowyż, czyli że będą jakieś górki i dołki. Czy to, co się dzieje teraz, nadal jest w logice płaskowyżu? Wystąpiły czynniki po stronie cen żywności i surowców energetycznych, które zaburzają logikę płaskowyżu. Ale być może nadal to jest płaskowyż. Sytuacja rozwinęła się inaczej niż przewidywaliśmy

- mówił podczas konferencji prasowej 6 października.

Mama 4 plus. Dla kogo pieniądze?Dodatkowy tysiąc zł do emerytury. "Emerytura dla matek" nie tylko dla matek

Inflacja rośnie, co zrobi RPP?

Kolejny skok inflacji wzmaga oczywiście obawy, że na posiedzeniu 9 listopada Rada Polityki Pieniężnej znów podniesie stopy procentowe. Czy to zrobi? To oczywiście wielka niewiadoma. Skok inflacji we wrześniu nie przekonał Rady do podwyżki i w październiku po raz pierwszy od roku nie zaordynowała podwyżki. 

Wydaje się, że dla RPP ważniejszy od najnowszego odczytu inflacji będzie "Raport o inflacji", który zostanie opublikowany przez NBP już za kilka dni. Zostaną w nim przedstawione projekcje inflacji na najbliższe kwartały. Można się spodziewać, że jeśli prognozy te będą w miarę pozytywne (tj. będą wskazywały, że wkrótce inflacja jednak zacznie wyraźnie spadać), RPP znów powstrzyma się z podwyżkami. Jeśli jednak analizy wykażą, że wewnętrzne przyczyny inflacji się rozkręcają, prawdopodobieństwo podwyżki wzrośnie.

  • Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina
Więcej o: