Aplikacje, które pobieramy na telefon, są prostą drogą wirusa do naszego urządzenia. Specjaliści od cyberbezpieczeństwa na każdym kroku podkreślają, by użytkownicy uważali na to, co instalują. Choć często nie jest to takie proste.
"Haker wybiera popularną aplikację, przepakowuje ją z użyciem złośliwego oprogramowania, a następnie dystrybuuje za pośrednictwem sklepu z aplikacjami. Może również stworzyć zupełnie nową aplikację" - wyjaśnia portal Omegasoft.
Warto podkreślić, że Google posiada autorskie systemy ochrony, dlatego też większość aplikacji dostępnych w Sklepie Play jest bezpieczna. Jednak nawet i tam przedostają się złośliwe oprogramowania - mowa o tych, które nie dbają o prywatność danych użytkowników - podaje portal Pcworld. Większość z tych, które prezentujemy niżej, została już usunięta. Jeśli jednak masz je w swoim telefonie, warto się ich pozbyć.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Aplikacje tworzone są tak, by ich użytkownicy żyli w przeświadczeniu, że pomagają im one w utrzymaniu prywatności. W rzeczywistości gromadzą nasze dane.
Lista niebezpiecznych aplikacji:
Pobrane aplikacje należy samodzielnie odinstalować z telefonu. Przypominamy, większość z nich została już usunięta z Google Play.
Pracownik odpowiedzialny za zabezpieczenia w firmie EvinaTech przed kilkoma miesiącami zgłaszał problem związany z kilkoma aplikacjami. Miały bez wiedzy użytkownika dokonywać płatnych subskrypcji wewnątrz oprogramowania i tym samym pobierać opłaty za korzystanie z usług premium w aplikacji.
Problem dotyczy:
Wirusy mają różne sposoby, aby zadomowić się w telefonie. Najczęściej spotykane to:
Jak sprawdzić, czy telefon jest zainfekowany? Jest kilka oznak. Użytkownicy najczęściej wymieniają: