Rząd wprowadza zakaz noszenia broni 11 listopada - chodzi o trzy miasta. "Boimy się prowokacji"

11 listopada na terenie Warszawy, Krakowa i Wrocławia nie będzie można przenosić broni. "Wprowadzenie zakazu zmniejszy ryzyko wystąpienia zagrożenia dla bezpieczeństwa lub porządku publicznego" - tłumaczy MSWiA.

Warszawa, Kraków i Wrocław - to trzy miasta, które zostały objęte czasowym zakazem noszenia broni. Będzie on obowiązywał w Święto Niepodległości tj. w najbliższy piątek 11 listopada. Decyzję, jak informuje "Rzeczpospolita" wydało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Zobacz wideo Czy bóg gra w kości? Fizyka już rozwiązała ten problem. A co na to filozofia?

11 listopada. Zakaz przenoszenia broni w trzech polskich miastach. "Boimy się prowokacji"

Decyzja podyktowana jest względami bezpieczeństwa. "Wprowadzenie zakazu zmniejszy ryzyko wystąpienia zagrożenia dla bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bowiem posiadacze broni nie będą mogli nosić ani przemieszczać się z bronią, dzięki czemu wyeliminowane zostaną ewentualne przypadki utraty broni, a tym samym niebezpieczeństwo dostania się jej w ręce osób nieuprawnionych i jej użycia" - czytamy w dokumencie cytowanym przez dziennik. 

Przedstawiciel policji w rozmowie z "Rz" wyjaśnia, że decyzja została podjęta pod wpływem wojny w Ukrainie. Ale nie tylko - zdecydowały też doświadczenia z ostatnich lat. - Boimy się prowokacji także ze strony Rosji lub środowisk, które będą chciały to wykorzystać - mówi jeden z funkcjonariuszy. 

USA testują broń hipersoniczną Stany Zjednoczone przetestowały broń hipersoniczną

Kogo może dotyczyć zakaz przenoszenia broni?

Podobne obostrzenia były już w Polsce wprowadzane. Dotyczyły zazwyczaj pojedynczych miast. I tak w roku 2019 wprowadzono obostrzenia, które dotyczyły: osób posiadających broń na podstawie świadectwa wydanego przedsiębiorcom i czy urzędnikom, członków misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych. Chodzi o broń posiadaną w celach: ochrony osobistej, łowieckich, sportowych, oraz kolekcjonerskich. 

Zakaz dotykał wówczas również i cudzoziemców niewymienionych wyżej, którzy mogą posiadać broń i amunicję, "jeżeli są one niezbędne do wykonywania czynności związanych z ochroną misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych". 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Radziecki okręt podwodny B-59, zmuszony do wynurzenia się przez Marynarkę Wojenną USA na Morzu Karaibskim w rejonie Kuby 60. rocznica kryzysu kubańskiego. ZSRR mógł odpalić torpedę nuklearną

Więcej o: