Wnioski suszowe 2022. Termin przedłużony o nieco ponad tydzień. Powód? Problemy z aplikacją

Ministerstwo Rolnictwa przedłuża termin składania wniosków o pomoc suszową. Do tej pory zawnioskowało 250 tys. producentów rolnych, ale nie wszyscy mieli tyle szczęścia. Aplikacja jest przeciążona i są problemy z pobieraniem dokumentów. Resort tłumaczy, że nie spodziewał się tak dużego zainteresowania.

W tym roku wnioski o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy producenci rolni składają w aplikacji "Zgłoś szkodę rolniczą". Osoby ubiegające się o rządowe wsparcie narzekają, że aplikacja suszowa praktycznie nie działa. Problemy dotyczą m.in. pobierania protokołów szacowania strat.

Rolnicy denerwowali się tym bardziej, że czas na złożenie wniosku miał upłynąć 15 listopada. W środę Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyznaczyło jednak nowy termin końcowy - 23 listopada.

Resort podał, że w br. wnioski o oszacowanie szkód w aplikacji suszowej złożyło ponad 250 tys. producentów. "Tak duże zainteresowanie oszacowaniem szkód powstałych w wyniku suszy spowodowało przeciążenie aplikacji oraz problemy z pobraniem kalkulacji lub protokołu oszacowania szkód" - czytamy.

- Zwiększamy wydajność aplikacji. Wszystkie wnioski zostaną przeliczone - przekazał resort cyfryzacji w rozmowie z RMF FM.

Jarosław Kaczyński Masz mieszkania, a nie wynajmujesz? Możliwe, że słono za to zapłacisz

Wniosek suszowy. Ile pieniędzy można dostać?

Producenci rolni wnioskujący o "pomoc suszową" mogą liczyć na:

  • 10 000 zł - jeśli szkody wynoszą powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym.
  • 5000 zł - jeśli szkody wynoszą nie więcej niż 30 proc. i nie mniej niż 1 proc. średniej rocznej produkcji rolnej.

Kaufland i Lidl Pracownicy sieci handlowych byli grzeczni. 1000 zł dodatku na święta

Kto może złożyć wniosek o pomoc suszową?

Wniosek o oszacowanie strat spowodowanych przez suszę może składać producent rolny:

  • który posiada Profil Zaufany;
  • któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
  • w którego gospodarstwie rolnym powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem suszy w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich;
  • który posiada mikro, małe, średnie albo duże przedsiębiorstwo.

By złożyć wniosek, producent potrzebuje:

  • numeru identyfikacyjnego nadanego w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
  • skanu polisy ubezpieczenia;
  • dokumentacji fotograficznej szkód.

Rolnik może kilkukrotnie uzupełniać straty z tytułu suszy w poszczególnych uprawach. Wygenerowany protokół strat w gospodarstwie przekazywany jest do zatwierdzenia przez wojewodę. Uwaga! Każdy może otrzymać taki dokument raz w roku.

Zobacz wideo Sierpińska: Trzeba zaadaptować rolnictwo do problemów z suszami
Więcej o: