Czy 11 listopada jest dniem wolnym od pracy? Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na długi weekend

11 listopada wypada Narodowe Święto Niepodległości, które ma na celu uczczenie odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Ustawowo jest to dzień wolny od pracy, ale nie dla wszystkich.

11 listopada coraz bliżej. Tego dnia w całej Polsce hucznie świętowany jest Narodowe Święto Niepodległości, w związku z którym odbywa się wiele wydarzeń o charakterze patriotycznym. W przeddzień święta w szkołach odbywa się m.in. akcja "Szkoła do hymnu", która została zapoczątkowana w setną rocznicę odzyskanie przez Polskę niepodległości. W 2018 roku Mazurka Dąbrowskiego odśpiewało wspólnie ponad 5 milionów uczniów.

Zobacz wideo Praca marzeń naszych dzieci, żyła złota, a zarobki? "Polska w światowej czołówce"

Według rzeczniczki resortu edukacji odśpiewanie hymnu w szkołach to dobra lekcja patriotyzmu. - Cel to oczywiście uświadomienie młodym Polakom, że hymn narodowy to nasz skarb. Jak ważny jest patriotyzm zwłaszcza w obliczu wojny trwającej za naszą wschodnią granicą - mówił rzeczniczka resortu edukacji i nauki.

11 listopada - czy jest wolne od pracy? Co ze szkołami?

11 listopada to dzień ustawowo wolny od pracy. Oznacza to, że w tym tygodniu czeka nas dłuższy, bo trzydniowy weekend. Zamknięte będą m.in. urzędy, dlatego, jeśli potrzebujemy coś załatwić, trzeba będzie zaczekać do poniedziałku 14 listopada

Nieczynne będą również szkoły, galerie handlowe czy supermarkety. Warto więc wcześniej zaopatrzyć lodówkę, choć najpotrzebniejsze rzeczy na pewno kupimy m.in. w małych osiedlowych sklepach, w których za ladą stanie właściciel. 

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

11 listopada nie wszyscy mają jednak wolne. To, kto może pracować w dzień wolny od pracy, reguluje artykuł 151. Kodeksu pracy. Są to:

  • osoby, które pracują w transporcie i komunikacji;
  • osoby pracujące przy niezbędnych remontach;
  • osoby, które są zatrudnione przy ochronie mienia;
  • pracownicy gastronomii i hotelarstwa;
  • osoby pracujące w straży pożarnej, policji, służbach ratunkowych;
  • osoby zatrudnione w pracy zmianowej lub ciągłej;
  • osoby pracujące w zakładach służby zdrowia, jednostkach gospodarki komunalnej i innych zakładach świadczących usługi dla ludności.
Więcej o: