Tatry. Można już wjechać kolejką na Kasprowy Wierch. A w górach cieplej niż w Zakopanem

Od niedzieli, po przeglądzie technicznym, ruszyła ponownie kolej linowa na Kasprowy Wierch w Tatrach. Przestój trwał dwa dni dłużej, niż pierwotnie planowano. Pod Giewont na długi weekend przyjechało natomiast dużo turystów.

Od niedzieli ruszyła zamknięta dotychczas na czas przeglądu technicznego kolej linowa na Kasprowy Wierch. Kolejka była remontowana od 24 października.

Kolej linowa na Kasprowy Wierch ruszyła po przeglądzie

"To jedyna w Polsce wysokogórska kolej linowa. Łączy Kuźnice (część Zakopanego) ze szczytem Kasprowego Wierchu. Działa przez cały rok, zabierając do wagonika od 30 do 60 osób" - czytamy na stronie Polskich Kolei Linowych. Trasę o długości 4,3 km wagonik pokonuje w kilkanaście minut w dwóch odcinkach - z przesiadką na Myślenickich Turniach.

"Podróż kończy się na stacji górnej, zlokalizowanej 25 m poniżej szczytu Kasprowego. Mieści się w niej również restauracja i mały sklepik, a obok jest budynek obserwatorium meteorologicznego, działającego tu od prawie 80 lat. To dwa najwyżej położone budynki w Polsce!" - reklamuje PKL.

Z góry możemy podziać m.in. Wysokie Tatry i Tatry Zachodnie, a także panoramę Zakopanego oraz okolicznych wiosek.

Zobacz wideo Bożek: Sam widziałem jak ludzie w Tatrzańskim Parku Narodowym dokarmiali zwierzęta. Coś nieprawdopodobnego

Więcej informacji z Polski na stronie głównej Gazeta.pl

Tatry. Na Kasprowym Wierchu cieplej niż w Zakopanem

Termometry na Kasprowym Wierchu pokazują 9 stopni, o 8 stopni więcej niż na dole - w Zakopanem. Zjawisko inwersji jesienią i zimą - gdy temperatura rośnie wraz ze wzrostem wysokości- zwykle jest zwiastunem nadchodzącego halnego.

Tatrzański Park Narodowy ostrzega w komunikacie, że w wyższych partiach Tatr są trudne warunki do uprawiania turystyki. Śnieg zalega od wysokości około 1900 metrów nad poziomem morza, a szlaki są w wielu miejscach mocno oblodzone i jest bardzo ślisko, zwłaszcza po stronie północnej. W miejscach zacienionych utrzymują się również starsze płaty śniegu, które są zmrożone i bardzo twarde.

Poruszanie się w takich warunkach, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia i posiadania odpowiedniego sprzętu.

Na niżej położonych szlakach, miejscami jest mokro i błotniście, gdzieniegdzie mogą występować oblodzenia.

TPN przypomina, że dni są coraz krótsze i około 16.00 zapada już zmrok. Należy tak zaplanować wycieczkę, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem.

Więcej o: