Boże Narodzenie: gdzie kupić choinkę? Cena choinki 2022

Podobnie jak wiele innych produktów, w tym roku również świąteczne drzewka mocno podrożały. Trzeba liczyć się z tym, że w porównaniu z ubiegłym rokiem, obecnie będzie trzeba zapłacić za choinkę znacznie więcej. Jakie są ceny choinek w 2022 roku? Ile kosztuje żywa choinka? Sprawdzamy.

Na kilka tygodni przed świętami Bożego Narodzenia zaczynamy planować zakup choinki. O ile z dostępnością drzewek nie powinno być problemu, to dla wielu z nas barierą może okazać się jej wysoka cena. Niestety musimy liczyć się z tym, że wszechobecne podwyżki dotyczą również ozdób i tradycyjnych świątecznych drzewek. Ile trzeba zapłacić za choinkę w 2022 roku? Na jaki wydatek powinniśmy się przygotować?

Zobacz wideo Gruzja - to tutaj rodzą się bożonarodzeniowe choinki całej Europy. Nie jest to jednak nic uroczego

Ceny choinek w 2022 roku

Od początku listopada w niektórych marketach budowlanych i na placach przed sklepami wielkopowierzchniowymi można było dostrzec pierwsze stoiska ze świątecznymi drzewkami. Ceny żywych choinek w 2022 roku wydają się być wyższe niż w roku ubiegłym. Za niedużą jodłę kaukaską należy zapłacić około 45-50 złotych, natomiast za wyższą, mierzącą około 120-130 centymetrów w supermarkecie zapłacimy już około 120 złotych.

Podobnie jak w poprzednich latach, ceny choinek są wyższe na placach przed marketami. W tym przypadku mogą się one wahać od około 80-100 złotych do nawet 300 złotych w przypadku najwyższych drzewek. Cieszący się coraz większą popularnością świerk syberyjski w tym roku kosztuje około 200-250 złotych (w zależności od wysokości).

Rosnące ceny dotyczą również sztucznych choinek. Wiele osób decyduje się na zakup sztucznego drzewka ze względu na mniejsze problemy z utrzymaniem go "przy życiu" oraz sprzątaniem. Nie bez znaczenia jest również to, że sztuczna choinka może być ponownie eksponowana w naszych domach w kolejnych latach. W związku z tym zakup sztucznej choinki może być niekiedy traktowany jako oszczędność. Już teraz można znaleźć takie drzewka w sieci. Ich cena jest uzależniona od wysokości - osiąga średnio od 50 do nawet 400 złotych.

Ceny choinek na pniu

Nie chcąc płacić za świąteczne drzewka tak wysokich kwot, wiele osób decyduje się na alternatywne, tańsze opcje zakupu. Jedną z nich jest kontakt z wybranymi nadleśnictwami, które zazwyczaj ogłaszają taką możliwość na swoich stronach internetowych. W ostatnich latach taki sposób nabycia drzewka na święta cieszył się dużą popularnością.

Na 2022 rok ofertę przedstawiły już m.in. nadleśnictwa z Opola, Szczecina czy Katowic. W ostatnim z wymienionych przypadków cena choinki na pniu wynosi około 30 złotych za 90-centymetrowe drzewko. Ponad dwukrotnie wyższa, 2-metrowa sosna lub świerk to wydatek rzędu 60 złotych. Wszystko również zależy od wysokości oraz gatunku drzewa.

Zobacz też: Kiedy ubiera się choinkę? Zgodnie z tradycją, powinniśmy to robić w wyznaczonym dniu

Więcej o: