Pierwszy reaktor zostanie wybudowany w 2033 roku, "być może uda się szybciej" - dodała Anna Moskwa. - 2033 rok jest bardzo realny - oceniła. Koszt wybudowania przez amerykańską firmę Westinghouse elektrowni jądrowej jest szacowany na ok. 20 mld dolarów, czyli 90-100 mld złotych.
Jak mówiła Anna Moskwa, "trzecia lokalizacja", w której elektrownię atomową wybuduje koreańska firma KHNP, to Pątnów w województwie wielkopolskim. Natomiast "druga" elektrownia miałaby powstać w centralnej Polsce. - Lokalizacja zostanie ogłoszona w przyszłym roku - wskazała szefowa MKiŚ w Polsat News.
Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
- W Polsce będzie łącznie dziewięć reaktorów - powiedziała Anna Moskwa. Amerykanie wybudują siłownię w Lubiatowie-Kopalinie (woj. pomorskie). - Pierwsza lokalizacja to jest 3,75 GW mocy - wskazała. Moc drugiej elektrowni ma być zbliżona, natomiast trzecia, którą wybuduje koreańska firma KHNP, ma generować więcej mocy. - To jest nawet 1,4 GW na jeden reaktor - mówiła. Moskwa wyjaśniła, że potencjał mocy jądrowych w Polsce wynosi nawet 15 GW.
Lokalizacja pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce oraz wybór amerykańskiego partnera jest już pewny - rząd przyjął w środę uchwałę w tej sprawie. Amerykańska spółka Westinghouse wybuduje polski atom w technologii AP1000. Prace nad pierwszą elektrownią jądrową mają się rozpocząć w 2026 roku, a po uruchomieniu będzie mógł zaopatrzyć w energię 4 mln gospodarstw domowych.
Natomiast w poniedziałek ZE PAK, przedsiębiorstwo kontrolowane przez Zygmunta Solorza (pośrednio poprzez Argumenol Investment Company Limited, które posiada blisko 66 proc. akcji) ogłosiło podpisanie - wraz z PGE oraz koreańskim koncernem KHNP - listu intencyjnego w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie (woj. wielkopolskie). Oddanie do eksploatacji ostatniego reaktora w drugiej elektrowni ma nastąpić w 2043 roku.