Anna Moskwa: Polska będzie mieć dziewięć reaktorów. Pierwszy powstanie w 2033 r., być może szybciej

- W Polsce będzie łącznie dziewięć reaktorów - powiedziała ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa. Pierwszy z nich zostanie wybudowany w 2033 r. "być może uda się szybciej". Szefowa MKiŚ mówiła, że atom wybudowany przez koreańską firmę KHNP będzie miał największą moc, a w przypadku dwóch pozostałych elektrowni moc będzie zbliżona.

Pierwszy reaktor zostanie wybudowany w 2033 roku, "być może uda się szybciej" - dodała Anna Moskwa. - 2033 rok jest bardzo realny - oceniła. Koszt wybudowania przez amerykańską firmę Westinghouse elektrowni jądrowej jest szacowany na ok. 20 mld dolarów, czyli 90-100 mld złotych.

Jacek SasinPozew Westinghouse zablokuje atom KHNP? Sasin: Sprawa wymaga wyjaśnienia

Atom w Polsce. Anna Moskwa mówi o mocy elektrowni jądrowych

Jak mówiła Anna Moskwa, "trzecia lokalizacja", w której elektrownię atomową wybuduje koreańska firma KHNP, to Pątnów w województwie wielkopolskim. Natomiast "druga" elektrownia miałaby powstać w centralnej Polsce. - Lokalizacja zostanie ogłoszona w przyszłym roku - wskazała szefowa MKiŚ w Polsat News.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

- W Polsce będzie łącznie dziewięć reaktorów - powiedziała Anna Moskwa. Amerykanie wybudują siłownię w Lubiatowie-Kopalinie (woj. pomorskie). - Pierwsza lokalizacja to jest 3,75 GW mocy - wskazała. Moc drugiej elektrowni ma być zbliżona, natomiast trzecia, którą wybuduje koreańska firma KHNP, ma generować więcej mocy. - To jest nawet 1,4 GW na jeden reaktor - mówiła. Moskwa wyjaśniła, że potencjał mocy jądrowych w Polsce wynosi nawet 15 GW.

Pozostałości po rozpoczętej i porzuconej budowie elektrowni atomowej w ŻarnowcuSasin obiecuje dwie elektrownie atomowe w 10 lat. Zapomniał chyba o Żarnowcu

USA i Korea Południowa wybudują atom w Polsce

Lokalizacja pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce oraz wybór amerykańskiego partnera jest już pewny - rząd przyjął w środę uchwałę w tej sprawie. Amerykańska spółka Westinghouse wybuduje polski atom w technologii AP1000. Prace nad pierwszą elektrownią jądrową mają się rozpocząć w 2026 roku, a po uruchomieniu będzie mógł zaopatrzyć w energię 4 mln gospodarstw domowych.

Natomiast w poniedziałek ZE PAK, przedsiębiorstwo kontrolowane przez Zygmunta Solorza (pośrednio poprzez Argumenol Investment Company Limited, które posiada blisko 66 proc. akcji) ogłosiło podpisanie - wraz z PGE oraz koreańskim koncernem KHNP - listu intencyjnego w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie (woj. wielkopolskie). Oddanie do eksploatacji ostatniego reaktora w drugiej elektrowni ma nastąpić w 2043 roku.

Zobacz wideo Atom z USA czy Korei? Lubnauer: Czy my jesteśmy jak małe dzieci, które uważają, że najpierw spróbują, a potem zobaczą, czy parzy?
Więcej o: