Paweł Borys w "Studiu Biznes": Nie ma argumentów, by mocniej podnieść stopy procentowe [TYLKO U NAS]

- Tak długo, jak kurs złotego jest stabilny, a jest na szczęście stabilny, nie ma aż tak silnych argumentów do tego, żeby mocniej podwyższać stopy procentowe - powiedział w programie "Studio Biznes" Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju.

Ekonomiści, a nawet członkowie Rady Polityki Pieniężnej, nie mają jednolitego poglądu na to, w jaki sposób powinna być zwalczana inflacja w Polsce. Jedni woleliby, by RPP podjęła bardziej drastyczne kroki. Inni twierdzą, że w ten sposób z rosnącym tempem utraty wartości pieniądza wygrać się nie da.

Zobacz wideo Stopy procentowe powinny być dalej podnoszone? Pytamy prezesa PFR

Paweł Borys: Nie ma silnych argumentów, by mocniej podwyższać stopy

Stanowisko w sprawie zajął również Paweł Borys. To prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, rządowej agencji, która m.in. nadzorowała dystrybucję środków w ramach tarczy antycovidowej. Szef PFR był gościem Łukasza Kijka w programie "Studio Biznes". Co sądzi na temat podnoszenia stóp? 

 - Tak długo, jak kurs złotego jest stabilny, a jest na szczęście stabilny, nie ma aż tak silnych argumentów do tego, żeby mocniej podwyższać stopy procentowe

- ocenił Paweł Borys w rozmowie z Gazeta.pl. Wypowiedź dla Studia Biznes cytuje na swojej stronie m.in. Obserwator Finansowy (serwis NBP), powołując się na Polską Agencję Prasową.

Studio BiznesIle chudych lat czeka Polaków? Kolejny rok może przynieść fatalną kumulację

Tyrowicz za mocniejszym podnoszeniem stóp

O tym, że spojrzenie na kwestię podnoszenia stóp procentowych może być inne, świadczy stanowisko prof. JoannyTyrowicz. Ekonomistka, która w RPP zasiada od września, jest zwolenniczką bardziej zdecydowanych działań. 

- Nie doprowadzimy inflacji do celu bez przywrócenia dodatniego poziomu realnej stopy procentowej - mówiła prof. Tyrowicz w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Zdaniem członkini Rady Polityki Pieniężnej, stopy powinny być wyższe niż oczekiwana inflacja. - Jest bardzo duża przestrzeń do podnoszenia stóp procentowych - mówiła niedawno w Porannej Rozmowie Gazeta.pl prof.

Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej stwierdziła też, że przy obecnych oczekiwaniach inflacyjnych główna stopa NBP powinna przekroczyć 10 proc. Jednocześnie zaznaczyła jednak, że jej pogląd w RPP jest odosobniony i wobec tego zarysowany przez nią scenariusz jest bardzo mało prawdopodobny.

Adam Czerniak gościem Studia BiznesAlert w finansach publicznych? Czerniak: Rząd doszedł do ściany [STUDIO BIZNES]

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: